Mayıs 22, 2024

Ripple Labs Cephesinde Yeni Gelişme: Bu Hamle Tartışmalara Yol Açtı!


Ripple Labs kısa bir süre önce, önerilen dolar bazlı stabilcoin için ticker sembolü olacağı tahmin edilen “RLUSD” için bir ticari marka başvurusunda bulundu. Başvuru 7 Mayıs’ta ABD hukuk veritabanı Justia’ya yapıldı. Ripple bu hamleyi resmi olarak duyurmamış olsa da, kripto topluluğu bu yeni gelişmenin etkileri konusundaki tartışmalarla çalkalanıyor.

Ticari Marka Başvurusu ve Spekülasyonlar

Ripple’ın “RLUSD” için yaptığı ticari marka başvurusu, sanal para biriminde parasal işlemlerin gerçekleştirilmesiyle ilgili olacak elektronik finansal hizmetlerde kullanılmasını önermektedir. Açıklama, fiat para birimine sabitlenmiş dijital coin’lerle ödeme alma ve dağıtma hizmetlerini içeriyor ve esasen onu bir stabilcoin olarak tanımlıyor.

Ripple tarafından yapılan ticari marka başvurusunda, “Protokol, bir tarafta bir takasçıyı ve diğer tarafta otonom Protokole kodlanmış otomatik bir piyasa oluşturma işlevini birbirine bağlar” şeklinde belirtiliyor.

Ancak, biri şu şekilde belirtiyor: “Açıkça görülüyor ki perakendeciliği çekmek için değil. USDR kulağa çok daha hoş geliyor.” Herkes “RLUSD ”yi hisse senedi sembolü olarak onaylamıyor gibi görünüyor. Topluluk üyeleri, “USDX” veya “USDR” gibi alternatiflerin perakende tüketiciler için daha çekici ve tanınabilir olacağını savunarak “korkunç” bir seçim olarak nitelendiriyor.

Neden “USDX” ve “USDR” Değil?

“USDR” gibi isimler için beklenti Ripple’ın adından gelirken, “USDX” Ripple’ın stabilcoin’i XRP Ledger’a yerleştirme planları nedeniyle bekleniyordu. Bununla birlikte, “USDX” zaten Flare Networks tarafından USD ile 1:1 desteklenen ve Hex Trust tarafından güvence altına alınan yerel stabilcoinleri için kullanılıyor ve “USDR” Real USD tarafından kullanılıyor. Bu mevcut tanımlamalar muhtemelen Ripple’ın “RLUSD ”yi tercih etme kararını etkilemiştir.

Gelecek Beklentileri

Ripple’ın stabilcoinlere girmesi, önümüzdeki birkaç yıl içinde katlanarak büyüyeceği tahmin edilen pazarın büyük bir bölümünü ele geçirecek stratejik bir karar olarak görülüyor. Ticari marka başvurusu, Ripple’ın bu yılın sonlarında stabilcoin’inin başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesi için hazırlandığı spekülasyonlarını artırdı.

Stabilcoin piyasasının mevcut piyasa değeri 161 milyar dolar. Ancak, bu pazarın 2024 yılına kadar neredeyse 18 kat büyüyerek yaklaşık 3 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Nisan ayının başlarında Ripple, 3 trilyon dolara yakın bir değerlemeye ulaşması öngörülen pazarın büyük bir dilimini ele geçirme çabaları içinde stabilcoinlere yöneldiğini duyurdu.

Kaynak : Coinpedia

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?