Şubat 1, 2024

Ripple Hack’i Güvenlik Açıklarını Ortaya Çıkardı: Multi-Sig Meselesi Ne Durumda?


Ripple Yöneticisi Chris Larsen’in kişisel XRP hesabında yaşanan ihlal, topluluk ağın ve şirketin güvenliği konusunda tartışmaları gündeme geldi. Olay, 112,5 milyon dolar tutarında yaklaşık 213 milyon XRP’nin çalınmasıyla sonuçlandı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Ripple’ın eski mühendislik direktörü Nik Bougalis, olayla ilgili anlayışlı bakış açıları sunmuş ve sosyal medya platformu X’te sektördeki güvenlik önlemlerinin güçlendirilmesi çağrısında bulunmuştur.

Nik Bougalis, kripto para sahiplerinin karşılaştığı daha geniş güvenlik sorunlarına ilişkin değerli bilgiler sunuyor. Anahtar yönetimi ve güvenliğin kritik yönlerini vurgulayarak, ne yazık ki Chris Larsen’in bir güvenlik ihlaliyle karşılaşan ne ilk ne de son kişi olduğuna dikkat çekiyor. Bunun nedeni, mevcut araçların bu karmaşıklıkları etkili bir şekilde ele alma konusundaki sınırlamalarıdır.

Bougalis bir tweetinde, işlemler için birden fazla imza gerektiren bir güvenlik özelliği olan çoklu imzanın öneminin altını çiziyor. Sınırlamalarını kabul etmekle birlikte, çoklu imzanın potansiyel hırsızlıklara karşı güvenlik eşiğini önemli ölçüde artırdığını belirtiyor. Bu ek koruma katmanı, doğru kullanıldığında, Larsen’in vakasındaki hırsızlığı muhtemelen önleyebilirdi.

Ripple Güvenlik Sorunlarının Ele Alınması

Larsen’in kişisel hesabındaki güvenlik ihlaliyle ilgili olay, kripto para alanındaki kalıcı güvenlik sorunlarını vurgulamaktadır. Kolluk kuvvetleriyle işbirliği yapan Larsen, ele geçirilen fonların önemli bir kısmının dondurulduğu bilgisini aldı.

Bougalis’in Eylem Çağrısı

Bougalis’in gelişmiş güvenlik önlemleri, özellikle de çoklu imzanın benimsenmesi çağrısı, sektör gelişen tehditlerle karşı karşıya kaldıkça daha da önem kazanıyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?