Ripple Davasında Kritik Soru: Ethereum’a Karşı Dava Açılmamasının Sebebi Ne?

0

Fox Business’tan Charles Gasparino, yakın tarihli bir Twitter paylaşımında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndaki kaynakların kendisine Ethereum’un düzenleyici tarafından bir emtia olarak kabul edilmemesinin nedeninin yıllardır faaliyette olan blockchain’in yerleşik altyapısı olduğunu söylediğini iddia etti.

Öte yandan Gasparino’nun ifadeleriyle Ripple, şirketin altyapısını hâlâ inşa ediyor ve şirketi finanse etmek için XRP token’ını kullanıyor. Gasparino, SEC’in kripto para biriminin aslında kayıt dışı bir menkul kıymet olduğunu iddia etmesinin nedeninin bu olduğunu düşünüyor.

Mart 2020’de Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Financial Times’a şirketin token’ı satmadan kârlı olmayacağını söyledi. SEC’in şikayetine göre, Ripple 2013 tanıtım belgesinde iş modelinin XRP’nin başarısına dayandığını belirtti. Davanın çıkış noktası esasında buydu.

Beklendiği gibi, Gasparino’nun açıklaması, XRP topluluğunun üyelerini tatmin etmedi ve birçoğu “inşa etme” kelimesine itiraz etti. Çünkü; Ethereum şu anda hisse kanıtı modeline geçiş sürecinde.

Ripple ve XRP topluluğu, SEC’in dijital varlıklarla ilgili dahili müzakereleri hakkında cevaplar talep ediyor.

2018’deki konuşmasında ETH’nin bir menkul kıymet olmadığını iddia eden SEC’in eski üst düzey yetkilisi William Hinman’ın ifadesi 27 Temmuz’da gerçekleşti. Ripple, Hinman’ın Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet olmadığını söylediği bu konuşmaya çok güveniyordu. Fakat ifadesi sırasında Hinman, Ripple’ı, XRP hakkında aslında uyardığını ve şirkete satışlarını durdurmasını tavsiye ettiğini söyledi.

SEC, Hinman’ın konuşmasından uzaklaştı ve Ether’in menkul kıymet durumu belirsiz kaldı. Ağustos ayında, SEC Başkanı Gary Gensler de, kripto para biriminin kayıt dışı bir menkul kıymet olup olmadığı hakkında yorum yapmayı reddetti.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın