Ripple CEO’su: Dolar Zayıflıyor! Peki Kripto Paralar?

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ABD Doları’nın gidişatını ve kripto para sektörünün güncel durumunu değerlendirerek kişisel yorumlarını paylaştı.

Twitter üzerinden yaptığı son paylaşımda Brad Galirnghouse, hükümetlerin yıllardır kripto paraları “aldatmaca” olarak reddettikten sonra blockchain’le ciddi bir şekilde ilgilendiklerini söyledi.

Garlinghouse ayrıca ABD dolarının yakın zamanda altın, yuan veya kripto tarafından devirilmeyeceğini iddia etti ancak ona göre giderek zayıflıyor. Garlinghouse doların zayıfladığı bu süreçte kripto para piyasası büyümeye devam ettiğini söyledi. Doların bundan bir yıl öncesine kıyasla %3 oranında değer kaybetmişken kripto para piyasası aynı süreç içerisinde %70’den fazla büyüme gösterdiğini vurguladı.

Alternatif Arıyor

Garlinghouse, devam eden kriz sırasında değer deposu olarak uygulanabilirliği sorgulanan dolar için potansiyel değişimlerin avantajlarını ve dezavantajlarını araştıran yeni bir Bloomberg makalesine atıfta bulundu.

Yaralı ABD ekonomisini desteklemek için Federal Rezerv Şubat ayından bu yana 3 trilyon dolar basarken faiz oranlarını sıfıra indirdi ve 2022’ye kadar bu seviyede tutmaya söz verdi.

Bu, yakın zamanda doların küresel para birimi statüsünü kaybedebileceğini düşünen Goldman Sachs stratejistlerinin endişelerini haklı çıkarıyor:

“Rezerv para birimi olarak ABD dolarının uzun ömürlülüğü ile ilgili gerçek endişeler ortaya çıkmaya başladı.”

Goldman altını “son çare para birimi” olarak değerlendirirken, Bloomberg’den Garfield Clinton Reynolds isimli uzman; altın arzının ekonomik zorluklara cevap veremediğini belirtiyor.

İnsanların içinde bulunduğumuz bu dönemde, değer deposu olarak çeşitli varlıklarla ilgilendiğini söyleyebiliriz. Bazıları için bu kripto, bazıları için altın yada hisse senetleri. Ripple CEO’su geleceğe dair; insanların itibari paralara duydukları güveni zamanla kaybedeceklerini söyledi. Garlinghouse’a göre itibari paralar tıpkı dolar gibi değer kaybedecekler ve insanlar alternatiflere yönelmeye başlayacak.

Çin Gerçek Bir Tehdit Oluşturuyor

Daha önce bildirdiğimiz gibi, Garlinghouse ABD’li milletvekilleri ve düzenleyicileri Çin ile rekabet edebilmek için dijital para birimlerine yönelmeye çağırdı.

Bitcoin gibi kripto para birimleri çok oynak olsa da, Çin’in “DCEP” adlı merkez bankası dijital para birimi, dolar dijitalleşmiyorsa, yuanı yeni bir rezerv para birimine yükseltebilir.

Garlinghouse, bu konuyla ilgili endişelerini sık sık dile getiriyor. Endişelerinin bir diğer sebebi de, ortaya çıkan CBDC’lerin XRP’yi sınır ötesi ödemeler sektöründen ayırarak tamamen gereksiz hale getirebilecek olması. Bu oldukça anlaşılabilir bir durum.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.