Ripple Avukatları, SEC’in Tutarsızlığını “Somut Örneklerle” Ortaya Koydu!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, çelişkiler içinde kalmaya devam ediyor ve açık bir şekilde mantıksız olan dayanaklarının bir sonucu olarak giderek güvenilirliğini yitiriyor. Birkaç saat önce, Ripple Labs davasındaki son duruşmanın metni yayınlandı.

Daha önce de bildirdiğimiz üzere Ripple, Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet olmayan varlıklar olarak sınıflandırılmasına ilişkin harici ve kısmen dahili SEC belgelerine erişim talebini kazandı. Yargıç Sarah Netburn, kararla birlikte Ripple lehine iki işaret gönderdi: davanın olası bir erken çözüme kavuşturulması ve Ripple’ın adil bildirim savunması için.

Ayrıca Ripple’in avukatları, SEC’in duruşundaki tutarsızlığını bir kez daha vurgulamayı başardılar. Ripple’ın avukatlarından Michael Kellogg, Bitcoin ve Ethereum ile birlikte XRP’yi listeleyip aktaramayacakları konusunda “özellikle rehberlik arayan SEC ile görüşen” kripto para borsaları ve hedge fonları gibi üçüncü şahıslardan belgeler bulduklarını belirtti:

“Onlar [borsalar ve hedge fonlar], XRP’nin neden bir menkul kıymet olmadığı konusunda SEC’e kendi analizlerini sundular. Ve toplantıdan sonra XRP’yi borsalarında listelemeye veya fonlarına XRP’ye yatırım yapmaya devam ettiler. Dolayısıyla, açık bir şekilde XRP’nin bir menkul kıymet olmadığı ve SEC tarafından aksi söylenmediği sonucuna vardılar.” 

Kellogg’un ortaya çıkardığı gibi, “SEC ile üçüncü taraflar arasındaki bu toplantılardaki materyaller XRP ile ilgili piyasa beklentilerini şekillendiriyordu”. Brad Garlinghouse’un avukatı Matthew Solomon, Ripple lehine kanıtları olduğunu tekrarlayarak şöyle dedi:

“Bu temize çıkaran bir durum. SEC’in diğer piyasa katılımcılarına özel rehberlik sağladığını ve XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını ve bu rehberliğin piyasanın XRP’yi nasıl gördüğüyle doğrudan alakalı olduğunu anlamalarını sağladığını biliyoruz.” 

Ancak şaşırtıcı olan sadece SEC’in XRP hakkındaki yorumları değil, Ethereum ve Bitcoin hakkındaki yorumları da oldukça ilginç. Bitcoin ve Ethereum’un (ETH) durumu aslında eski Başkan Jay Clayton’ın birkaç kez Bitcoin’i menkul kıymet dışı olarak ilan etmesinden ve SEC’de üst düzey bir yetkili olan William Hinman’ın 2018’de iyi karşılanan bir konuşma yapmasının ardından açıklığa kavuşturuldu.  Ayrıca bu görüşü duruşmada yargıç Netburn de gündeme getirdi:

“Anladığım kadarıyla, 2018’de SEC, bu iki varlığın menkul kıymet olmadığına dair kararını açıkladı.”

Bununla birlikte, SEC’in kıdemli duruşma danışmanı Dugan Bliss, SEC’in Bitcoin ve Ethereum’un yasal statüsü konusunda resmi bir pozisyon almadığını belirterek aynı fikirde değildi. Bliss ayrıca Hinman’ın konuşmasının düzenleyicinin Ethereum hakkındaki görüşlerini yansıtması gerekmediğini iddia etti. Bu konuyla ilgili detaylara ilgili haber sekmesinden ulaşabilirsiniz.

[irp posts=”24586″ name=”Ethereum SEC’e Göre Hala Menkul Kıymet Olarak Sınıflandırılabilir”]

Tüm belirsizlik ve tutarsızlıklara rağmen tek bir umut var: Gary Gensler. Yeni SEC Başkanının göreve başlamasına az bir zaman kaldı ve en azından son Kongre’de Bitcoin’e bir emtia olarak atıfta bulundu.

Kaynak : Crypto News Flash


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.