Şubat 25, 2022

Ripple Avukatından Sert Çıkış: SEC’i “Saldırgan” Olmakla Suçladı!

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile devam eden davaları ve yeni açıklanan iki yasal notun kullanımı nedeniyle, Ripple (XRP) son zamanlarda ilgi odağı oldu.

Ripple Baş Hukuk Müşaviri Stuart Alderoty’ye göre, Ripple’ın kurucularına verilen 2012 Perkins Coie notları, şirketin iyi niyetinin bir göstergesi. Çünkü Ripple bu çabasıyla, mevcut hükümet düzenlemelerinin kripto para birimlerine nasıl uygulanacağına dair net kurallar olmadan dijital token’lar çıkarmaya çalışıyor.

Kısacası, Alderoty Reuters’e verdiği demeçte, Ripple Perkins Coie’nin tavsiyesini “işleri doğru yapmaya, yasaların doğru tarafında olmaya, sorumlu davranmaya olan sıkı bağlılığı nedeniyle” istedi.

Bununla birlikte, Ripple Labs Inc sadece menkul kıymetler kuralları hakkında değil, aynı zamanda çeşitli bankacılık, kara para aklama ve vergi mevzuatı hakkında da tavsiye istedi. Bu nedenle, Ripple General Counsell’e göre SEC, Perkins Coie mutabakatını incelemeli ve Ripple’ı proaktif uyumluluk örneği olarak kullanmalıydı.

“Doğru olanı yapan bir şirketi alkışlamak yerine, bu notları alıp kılıç veya sopa gibi kullanmaya çalışan bir devlet kurumunun olmasını, şirketin genel danışmanı aynı zamanda 35 yıldır mesleğini icra eden bir avukat olarak, inanılmaz derecede saldırgan buluyorum.”

Ripple notları

Daha önce bildirdiğimiz üzere Ripple, davanın bir gerekliliği olarak ICO düzenleme kararıyla ilgili “yasal analiz ve tavsiyeleri” içeren ve hukuk firmasından alınan bir dizi 2012 yılına ait  belgeleri yayınladı.

Hukuk firması Perkins Coie’nin Şubat 2012’deki belgelerine göre Ripple yetkililerine, bir kripto ağını finanse etmek için yatırımcılara token satmanın büyük olasılıkla ABD yetkilileri tarafından bir menkul kıymet olarak kabul edileceğini bildirdiğini belirtmekte fayda var.

Ekim 2012’de Ripple, gözden geçirilmiş ikinci bir lansman planıyla Perkins Coie’ye gidiyor ve hukuk firması ikinci notta, planlanan token’ların federal menkul kıymetler yasalarına tabi olmayacağına dair “zorlayıcı bir argüman” olduğunu iddia etti. Bununla birlikte, Perkins Coie, SEC’in “geçerli içtihat hukuku eksikliği göz önüne alındığında” kripto token menkul kıymetlerini düşünebileceği konusunda “küçük de olsa bir miktar risk” olduğuna dikkat çekti.

Sonuç olarak SEC, Aralık 2020’de Ripple ve iki yöneticisine 2013 ile 2020 arasında kayıt dışı menkul kıymet sattıklarını iddia ederek dava açtı.

Ripple  fiyat tahmini

Görünüşe göre token, son fiyat hareketlerinde görüldüğü gibi SEC davasının sonuçlarından uzaklaştı. Ripple, ödeme sistemi ağını büyütmeye devam ederken, varlık daha geniş piyasayla birlikte hareket ediyor.

XRP, Ripple satın almak isteyenlerin çevresinde iyimser duygular hüküm sürmeye devam ederse, 2022’nin sonunda 1 dolar seviyesine ve hatta daha da uzağa ulaşma potansiyeline sahip. Bu nedenle, davada Ripple lehine karar verilirse, XRP’nin iyimser hissiyatı muhtemelen güçlenecektir ve bu süreçte varlığın fiyatının 1 dolar seviyesini aşması beklenebilir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Finbold


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.