Ripple 4. Çeyrek Raporunu Yayınladı! İşte Rapordaki Dikkat Çeken Detaylar


Kripto topluluğu normalden biraz daha uzun süre beklemek zorunda kalmış olsa da Ripple’ın üç aylık raporu paylaşıldı. Şirketin yazdığı gibi, SEC davası ışığında, 2020 4. çeyrek “en hafif tabirle ilginç bir çeyrek” oldu. Ripple’a verilen hasar ilk bakışta çok büyük görünse de rakamlar bunun sınırlı olduğunu gösteriyor.

Ripple’ın belirttiği gibi, ticaretin durması ve borsalardan çıkarılması hareketlerine rağmen, “XRP hacimlerinin %90’ına yakın bir kısmı bozulmadan kaldı ve birçok piyasa katılımcısı ABD dışında XRP ile ilgili işlerle ilerledi”. 33 piyasa katılımcısı, XRP’ye karşı bir tür kısıtlayıcı önlem açıkladı. Bununla birlikte, büyük çoğunluk, bir listeden çıkarmayı değil, yalnızca etkinlikte bir duraklamayı tercih etti.

Bu platformların çoğu, ABD müşterileriyle ticaret yapan ABD veya Avrupa’da yer alanlardı. Bu ticaret mekanları Coinbase, Kraken, Bitstamp ve Crypto.com‘un yanı sıra B2C2 ve Galaxy Digital gibi piyasa yapıcılarını içeriyordu. Genel olarak Ripple, yaklaşık 200 milyon dolarlık XRP hacminin veya günlük XRP hacmindeki önceki 1.6 milyar doların %12.49’unun etkilendiğini tahmin ediyor.

Ancak Ripple’ın da belirttiği gibi, SEC’in davası açık pazara büyük zarar verdi. Ripple’ın piyasa değeri 15 milyar dolar düştü. Bu, aynı zaman diliminde kripto piyasasının geri kalanındaki %50 oranındaki ralliyi hesaba katmıyor.

Aynı zamanda Ripple, SEC şikayetine karşı çıkabildi ve bundan sonra bile güçlü rakamlar yayınladı. Şirket, 2020 yılında RippleNet üzerinden yaklaşık 3 milyon işlem gerçekleştirdi ve bu, 2019’a kıyasla neredeyse 5 kat daha büyük hacim artışı anlamına geliyor. Böylece Ripple, 2020’yi “rekor müşteri sayıları ve yüksek talep üzerine likidite (ODL) işlem hacimleri” ile kapattı. SEC davası ardından Ripple, bugüne kadar 15’ten fazla yeni müşteriyle anlaşma imzaladı ve “ODL’nin gerçek bir faydası olduğunu ve finans kurumları ve müşterileri için sınır ötesi ödemelerle zorlukları çözdüğünü” vurguladı. RippleX’in genel müdürü Monica Long’un Twitter üzerinden paylaştığı gibi, XRP’nin programlı satışları askıda kaldı:

“Önceki çeyreklerde olduğu gibi Ripple, 4. çeyrekte belirli ODL müşterilerine XRP likiditesi sağlamanın bir parçası olarak yalnızca OTC satışlarına ve kısa vadeli kiralamalara odaklanmaya devam etti. Bir yıldan uzun süredir programlı olarak XRP satmıyoruz.”  

Her zaman olduğu gibi, 2020’nin 4. çeyreğinde emanet hesaplarından üç milyar XRP serbest bırakıldı (ayda bir milyar). Bunun toplam 2.6 milyar XRP’si iade edildi ve ardından yeni emanet hesap sözleşmelerine yerleştirildi.

Çeyrek boyunca 34.85 milyon dolar’lık alım yapan Ripple’ın net satış miktarı 76.27 milyon dolar oldu.

SEC şikayeti ışığında da ilginç olan ve kesinlikle Ripple’in lehine olan bir argüman, şirketin toplam satışlarının küresel XRP hacminin sadece %0.05’ini oluşturduğu gerçeğidir.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?