Eylül 30, 2023

Ripple, 1 Milyar XRP Token’ın Kilidini Açıyor: Ne Olacak?


Ripple, her yeni ayın başında XRP Ledger için emanet sisteminden token kilidi açmakta. 1 Ekim günü ise bu işlemin 100 milyon, 400 milyon ve 500 milyonluk üç token kilidi açımı şeklinde yapılması planlanıyor. Bu da toplamda 1 milyar token kilidinin açılacağı anlamına geliyor.

Yarın açılacak token’karın 53,31 milyar XRP’lik mevcut dolaşım arzının %1,87’sine ve Ripple’ın sahip olduğu kalan 46,69 milyar XRP tokeninin bir kısmına karşılık geliyor. Geri kalan token’lar ise Şubat 2027’ye kadar emanet cüzdanlarında kilitlenmiş durumda.

Ripple, XRP için Bu Yöntemi Neden Kullanıyor?

XRP 2012 yılında tanıtıldığında, defterde toplam arzı 100 milyar token ile sınırlandırdırılmıştı. Bunun 20 milyarı başlangıçta yaratıcılara ve çekirdek ekibe dağıtılmıştı. Geri kalan 80 milyar token ise Ripple hazinesi tarafından kontrol edilse de, kademeli olarak piyasaya sürüleceği sözü verilmişti. Söz konusu sistem ise 2017’de tanıtıldı ve uyuglanmaya başladı.

Bu sistem, XRP’yi kilitleyen ve belirli koşullar yerine getirilmedikçe kullanılmasını imkansız hale getiren bir tür akıllı sözleşme olan emanetleri kullanıyor. Ripple’ın koşulu, 55 ay boyunca her ayın ilk günü bir milyar token, toplamda 55 milyar token serbest bırakmaktı.

Ancak söz konusu kilitler beklenildiği gibi açıldıktan sonra direkt piyasaya sürülmedi. Şirket token’ları farklı amaçlarla zaman zaman tekrar kilitledi ve piyasadaki dengeyi korudu.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere şirket eylül ayında 1 milyar token’ın kilidini açsa da 800 milyonunu Ocak ve Şubat 2027’ye kadar kilitleyecek bir hamle yaptı.

ripple haberleri

Kalan 200 milyon XRP’den 100 milyon token, FTX’in bir gün önceki varlık tasfiyeleriyle ilgili haberlerin ardından yaşanan fiyat düşüşünün ortasında 11 Eylül’de harcandı.

XRP haberleri

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?