Reuters’tan Binance Raporu: “Hiçbir Şey Şeffaf Değil!”

Kripto devi Binance, bir süredir spekülasyonlarla ve ABD’li yetkililerle mücadele veriyor. Borsa ve borsanın CEO’su, olası kara para aklama ve yaptırımları ihlal etme gibi nedenlerle soruşturma altına alınabilir. Basında yer alan haberlere göre ABD’li savcılar gerekli suçlamayı yapacak kanıtı topladı.

Reuters tarafından hazırlanan bir rapora göre Binance üzerindeki baskı artarak devam edecek. Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere borsa, geçtiğimiz hafta yalnızca 72 saat içerisinde 6 milyar dolarlık fon çıkışı yaşadı. Borsa yetkilileri, sağlam temellerinin yardımıyla bu işlemleri eksiksiz olarak gerçekleştirdiğini iddia etti.

Binance, bu yıl 22 trilyon dolarlık hacim gerçekleştirmiş olmasına rağmen görece ‘gizli’ kalmaya devam ediyor. Off-shore şirket olmasıyla ön plana çıkan borsa, birtakım sır perdelerine sahip olmaya devam ediyor. Reuters, genel merkezinin nerede olduğu sır olmasına ek olarak, kayıtlarının açık olmadığının da altını çizdi.

Binance Merkezleri Sadece Vitrin!

Aynı raporda yer alan iddialara göre Binance’in gelir, gider, nakit rezervi gibi temel bilgileri dahi ulaşılabilir durumda değil. AB, BAE ve Kanada gibi 14 farklı merkezi olan Binance, bu merkezlere ilişkin yeterli belgeyi de sunmamış gibi görünüyor. 14 farklı merkez olmasına karşın bu merkezlerin işlem hacimleri çok farklı.

ABD’li yetkililer ise söz konusu bu eksikliklere dikkat çekti ve merkezlerin gerçekte birer ‘vitrinden fazlası’ olmadığını belirtti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun İnternet Uygulama Ofisi’nin eski başkanı John Reed Stark, Binance’i eleştirerek önemli eksikliklere değindi. Stark, Binance’in kendini meşru kılmak için düzenleme terminoloji kullandığını düşünüyor. Stark’a göre borsanın finansal durumu kesinlikle şeffaf değil ve teyit edilemez. Üstelik bu şeffaflık FTX borsasından dahi kötü durumda.

Binance Baş Strateji Sorumlusu Patrick Hillmann, Reuters’in analizinin ‘kategorik olarak yanlış’ olduğunu iddia etti.

“Bu piyasalardaki düzenleyicilere açıklanması gereken kurumsal ve finansal bilgi miktarı muazzamdır ve genellikle altı ay süren bir açıklama süreci gerektirir.  Biz özel bir şirketiz ve kurumsal mali durumumuzu kamuya açıklamak zorunda değiliz” sözlerini sarf eden Hillman, şirketin faaliyetlerini savundu.

Hillmann ayrıca FTX’in kurucusunun ABD makamları tarafından dolandırıcılıkla suçlandığını belirtti. Bu iddialar doğruysa, “hangi düzenlemeler yürürlükte olursa olsun dolandırıcılık olurdu” yorumu yaptı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Reuters


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.