Rekor Sonrası Düşüş Haftayı Nasıl Devam Ettirecek? Chainlink, Uniswap, AAVE Haftalık Yorumu

DeFi ekosistemlerinde bir süredir önene geçilemeyen bir düşüş söz konusu. Ekosistem sıralamalarında piyasa değeri olarak ilk 3 varlığın düşüşünü göz önünü alarak bir değerlendirme yaparsak durum düşüşlerde istikrar olabilir. Ancak Boğaların fiyat baskısı yükseliş için tekrar harekete geçerse durumlar değişebilir.

Chainlink (LINK)

Geçtiğimiz Cuma peş peşe yeni ATH’ler yakalayan LINK düzeltme yoluna gitmek zorunda kaldı. Neredeyse 27 dolar bandına kadar yükselen varlık grafiklerde de görüldüğü üzere 6 saatlik bir tutunma hareketi gösterse de gerek sat sinyalleri gerekse yatırımcıların taleplerindeki düşüşler geri çekilmeyi zorladı. Normal diyebileceğimiz bu durum gün içerisinde %6,1 ve haftalık olarak toplamda %3.6 düşüşle sonuçlandı.

Kaynak: TView

Bollinger verilerinde bir yükseliş trendinin devamlılığı sinyalleri ATH sonrasında düşünülüyordu. Fakat karlılık işin içine girdiği için yatırımcısından beklenen desteği bulamayan varlık geri çekilmenin önüne geçemedi. Pazar günü (7 Şubat) itibariyle ise MACD ve CMF indikatörlerinde gözle görülür bir düşüş görülüyor. Trendlerde olumsuz olabilecek bir durum ve düşüş eğilimini destekleyebilir. Ancak güçlü al sinyalleri önümüzdeki hafta için tekrar bir yükselişin habercisi olabilecektir. Şu an için LINK yükseliş trendinin geleceğini söylemek güç. Geri çekilmenin ne kadar daha süreceğini söylemek herhâlde yanlış olur.

Düşüş eğilimine girdiği kanal içerisinde yer alan varlık alt kanal düzlemine doğru sürükleniyor. Anlık 22,8 dolarlık düşüş gören varlık 24,7 dolar ve 24 dolar olan destek noktalarına tutunamadığı görülüyor. Kanal alt düzlemine hızlıca sürüklenme ihtimali 22 dolar ve daha sonra 20,6 dolara doğru hızlı bir düşüşü de beraberinde getirebilir. Bunun için önümüzdeki 24 saat dikkate alınarak alım için uygun aralık belirlenmelidir. LINK boğalarının 25,4 dolarlık direnç seviyesini zorlamaları ve tutunma eğilimi ilk bakışta 30,2 doları ve devamında 34 dolar seviyesini beraberinde getirebilir.

Uniswap (UNI)

LINK gibi Uniswap (UNI) de geçtiğimiz Cuma günü bir ATH yaşadı. Nitekim kendisi de düşüşe mahkum oldu. RSI verilerinde sat emri sinyalleri düşüşü de beraberinde getirdiği görülüyor. 22.5 dolarlık ATH seviyesine tutunamayan varlık şuan için 17,0 dolar seviyesine kadar gerilemiş durumda.

Kaynak: Tview

Bir süredir RSI nötr 50 bandının altında seyrediyor. Zaman zaman 30 baz puan altına kadar aşırı satım işlemiyle karşılaşan varlık, RSI için düşüşünde etkili olan bir parametre olduğu söylenebilir. 17,6 dolarlık destek seviyesini test eden varlık şu an için kısmi bir yükseliş yaşasa da önünde 19,55 dolarlık direnç noktası bulunuyor. ATH sonrası bu hafta ivmelenme konusu gündeme gelecek gibi durmuyor. Farklı indikatörler alım sinyali verse de bu hafta işlem yapmak pek sağlıklı olmayabilir. 17,20 dolarlık destek seviyesine dikkat etmek gerekecektir. Destek noktasının altını tekrar test etmesi düşüşün devamlılığını getirebilir.

AAVE

Bir diğer ATH yaşayan DeFi ekosistemi AAVE. 540 doları aşan AAVE protokolü anlık yükseliş sonrası yüksek satış emirleriyle beraber geri çekilme yaşadı. Cuma günü gerçekleşen olay sonrası 463 dolarlık destek noktasının altına gerileyen varlık 440 dolar seviyelerine şahitlik etti. Dün öğlen saatlerinde tekrar bir hareketlenme yaşadı ve 500 dolar bandını yakaladı. Anlık yükseliş sonrası düşüş ivmesini tekrar ettirdi.

Kaynak: TView

AAVE ATH sonrası normal olarak beklendiği gibi bir geri çekilme yaşıyor. Satış baskısı ve alımlarda düşüşün tetiklediği bu durum bir süre daha devam edebilir gibi görünüyor. RES verilerin yer yer 30 baz puan altına gerilemesi ve MACD indikatöründeki düşüşler bu düşünceyi destekler nitelikte.

Chaikin Para Akışı da düşüş trendini bizlere gösteriyor. Haber yazılırken nötr seviyeye doğru hareketlenmesi düşüşün devamlılığında bir haberci parametre sayılabilir. SAR verilerinde mum grafiklerinin üzerinde seyreden belirteçler düşüşün baskınlığını açıklayan bir başka parametre.

Her ne kadar düşüş olumsuz gibi dursa da ve kısa vadede yeni bir patlamaya gebe gibi durmasa da AAVE yatırımcılarının yüzünü son artışlarıyla güldürdü. Şimdiki değeri 442 dolar seviyesinde olan varlık geçtiğimiz aynı aynı gününde neredeyse 110 dolar seviyesindeydi. %300 üzerinde artış yakalayan varlık ve daha önce bahsettiğimiz diğer DeFi protokolleri için en önemli sorun CMF indikatörlerinde de görüldüğü gibi taleplerdeki azalış. DeFi protokollerindeki bu çılgın fiyat patlamaları yeni yatırımcıları kendisine çekmeyi başarıyor fakat ATH’lerde de olduğu gibi önemli olan varlık için boğaların çabası gibi görünüyor.

Kısa vadede tekrar bu 3 varlık için yeni bir ATH beklentisi bence uzak bir ihtimal. Geri çekilmeler bir süre daha devam edebilir. Satın alma baskısı bir süre devam edeceği için önümüzdeki günlerde yükselişi tekrar görebiliriz. Ancak belirlediğimiz destek noktaları önemli. Bu seviyelerin altını test eden varlıklar düşüşünü hızlandırabilir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.