Rapor: Çin Bitcoin Madenciliği Yasakları Konusunda Bir Adım Daha Atıyor

0

Çin’in Yunnan eyaletindeki yetkililerin, benzer yasaklar yayınlayan diğer üç eyalete katılarak Bitcoin madenciliğini yasaklayacağı bildirildi.

Forkast News, Çin ve Kuzey Amerika’da faaliyet gösteren büyük bir kripto para madenciliği firması olan BTC.top’tan bir rapora atıfta bulunarak, Çin’in Yunnan eyaletinin yakında Bitcoin madenciliğini yasaklayabileceğini bildirdi.

Decrypto tarafından bildirilene göre, Çin’deki bazı önde gelen madenciler, bir WeChat grubunda “Yunnan savaş alanını kaybettiklerini” açıkladılar.

Bitcoin gibi kripto para birimlerini çıkarmak için, büyük bilgisayar çiftliklerini işletmeye devam etmek için muazzam miktarda enerji gerekir. BBu makineler, işlemleri doğrulamaktan ve ağın güvenliğini sağlamaktan sorumludur. Çalışmaları için ağın yerel kripto para birimiyle ödüllendirilirler. Kripto paranın piyasaya girmesi bu süreçten geçer.

Çin’in Bitcoin Madenciliği Baskısı

Kripto para madenciliğinin büyük bir kısmı Çin’de gerçekleşiyor. Ancak bu durum, son baskı dalgasının bir sonucu olarak değişmeye başladı.

Güneybatı vilayeti şimdi; Xinjiang, İç Moğolistan ve Qinghai vilayetlerine katılıyor. Geçen ay, Çin’in finans komitesi, Bitcoin madenciliğini kontrol edilmesi gereken “finansal riskler” listesine dahil etti. Ülkenin üst düzey hükümet kabinesi olan Devlet Konseyi, Bitcoin madenciliğini ilk kez açıkça ele aldı.

Haberden dört gün sonra, İç Moğolistan’daki yerel yetkililer, her türlü kripto para madenciliğini yasaklayan yeni bir kararname yayınladı. Raporlara göre, yeni düzenlemeleri ihlal edenler, Çin’in sosyal kredi sisteminde “kara listeye alınacak” ve bu durumun onların kredi almalarını, yurt dışına seyahat etmelerini ve diğer faaliyetlerini engelleyeceği bildiriliyor.

9 Haziran’da Qinghai eyaletindeki yetkililer ve Xinjiang’daki küçük bir şehir de Bitcoin madencilerine operasyonları durdurmalarını emrini verdi.

Çoğunluğu kömür bazlı olan enerjinin düşük maliyeti nedeniyle, dört lokasyonun tümü kripto madenciliği operasyonları için iyi bilinen sıcak noktalardır.

Kapsamlı baskının Çin’in çevresel hedeflerini tarafından körüklendiği düşünülüyor. Eylül 2020’de Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkenin “2060’tan önce” karbon nötr olacağını açıklamıştı.

Ülkenin 5 yıllık ekonomik planında belirtilmemiş olsa da, Bitcoin madenciliğini ortadan kaldırmak, Çin’in bu hedefe ulaşmak için izlediği yollardan biri gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde yine Çin’in kripto baskısının bir sonucu olarak, ülkedeki tüm arama motoru platformlardan ve Weibo ve Zhihu gibi sosyal medya sitelerinden büyük kripto borsaları için sonuçların engellendiği bildirilmişti.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın