Ocak 26, 2022

Putin’den Kripto Konusunda Olumlu Açıklama: Bazı Avantajlara Sahibiz!

Geçen hafta Rusya Merkez Bankası Bitcoin madenciliğinin yasaklanması gerektiğini söylemişti. Başkan Putin’in ise, Rusya’nın kripto para madenciliğininde başarı sağlayabileceğine inanıyor gibi görünüyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün, resmi bir hükümet web sitesinde yayınlanan bir belgeye göre, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin madenciliği söz konusu olduğunda Rusya’nın “belirli rekabet avantajlarına” sahip olduğunu belirtti.

Putin’in bu pozitif yorumları, hükümetin Maliye Bakanlığı’nın “bu teknolojilerin gelişmesine izin vermenin gerekli olduğunu” ve kripto para birimi yasağının gerekli olmadığını söylemesinden sadece bir gün sonra geldi.

Geçen hafta, Rusya merkez bankası Bitcoin madenciliği ve kripto para birimi işlemlerinin yasaklanması çağrısında bulunmuş ve kripto topluluğunun panik yaşamasına neden olmuştu. Başkan Putin ise Çarşamba günü hükümet üyeleriyle yaptığı bir video görüşmesinde konuyla ilgili görüşünü şu şekilde belirtti:

“Merkez bankasının kripto para birimleri konusunda kendi tutumu var, bu da merkez bankası uzmanlarına göre, bu tür faaliyetlerin genişlemesinin, yüksek oynaklık ve diğer yönler göz önüne alındığında, bu konunun özellikle ülke vatandaşları için belirli riskler taşımasıyla ilgili.”

Elbette burada, ülkedeki mevcut elektrik fazlalığı ve iyi eğitimli personele sahip olduğumuzdan dolayı özellikle bu sözde madencilik sektöründe belirli rekabet avantajlarımız var.”

Kripto para madenciliği, blok zincirindeki işlemleri doğrulama ve güçlü bilgisayarlar kullanarak yeni coin’ler veya tokenler basma sürecidir. Bitcoin madenciliği, çok fazla enerji tüketen ve pahalı makineler gerektiren bir süreçtir.

Rus Bitcoin madencileri, Bitcoin ağına bilgi işlem gücünün %10’undan fazlasını sağlıyor, ancak buna rağmen ülkenin yetkilileri defalarca sektördeki kısıtlamalardan bahsetti. Bir noktada dünyanın Bitcoin madencilik faaliyetinin çoğuna ev sahipliği yapan Çin, yakın zamanda çevresel kaygıları öne sürerek uygulamayı yasakladı. Çin’in Bitcoin madenciliğini yasaklaması, o zamandan beri bu madencilerin dünyanın diğer bölgelerine toplu olarak göç etmesine neden oldu.

Başkan Putin bugün, Rus hükümeti ve merkez bankasının konu hakkında konuşmasını ve konu üzerinde bir “uzlaşmaya” varmasını istediğini de sözlerine ekledi.

“Düzenleyici ve devlet daireleri yakın gelecekte Rusya’da kripto para birimi düzenlemesi konusunda ortak bir karara varmalıdır.”

Rus hükümetinin, en azından 2019’dan beri ABD yaptırımlarından kaçınmanın bir yolu olarak Bitcoin’i izlediği bildiriliyor. Hükümetin aslında herhangi bir Bitcoin satın alıp almadığı ise henüz belli değil.

Bu arada ABD, komşusu Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Rusya’yı daha sert ekonomik yaptırımlarda bulunma konusunda da tehdit etmiş durumda. Moskova’nın sınırın yakınına tahmini 100.000 asker konuşlandırdığı ve Batı ile Rusya arasındaki gerilimin arttığı bildiriliyor.

Hatta Rusya’nın 200 ülkede 11.000’den fazla banka tarafından kullanılan küresel ödeme sistemi SWIFT’den çıkarılacağı bile konuşuluyor.

Kaynak : decrypto


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.