Popüler İki Altcoin için Short Squeeze Uyarısı: Yatırımcılar Bu Yükselişten Yararlanabilir!


Kripto para piyasasında “short squeeze” olarak da anlandırılan gelişme, varlığın fiyatının düşeğine ilişkin açılan “short pozisyonlar” açan yatırımcıların fiyatta yaşanan yükseliş sonrası pozisyonlarını kapatmak için karşılaştıkları baskıyı ifade eder. Bu durum gerçekleştikçe pozisyonlar tasfiye edilir ve fiyat artar, fiyat arttığı için kalan diğer pozisyonlar da tasfiye edilmeye devam eder.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Bitcoin içinde bulunduğumuz haftanın başında benzeri bir gelişmeye tanıklık etti. Yatırımcılar için 42.000 dolarlık kısa vadeli hedef devam ederken, açılan pozisyonların tercihi de “long” oldu. Bu durum yükseliş yönünde baskıyı arttırarak ters bir tepki vererek düşüşü tetikleyebilir.

bitcoin short squeeze ile tetiklendi

CoinGlass’in türev ve Açık Faiz (OI) verilerine göre Curve DAO (CRV) ve XRP’de de benzeri short pozisyonlar birikmiş gibi görünüyor.

Curve (CRV) için Short Squeeze Olayına Tanık Olabilir

Curve, son 24 saatte %3,8 fiyat artışıyla 0,466 dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte, 24 saatlik hacminin %52,74’ü toplam 81,64 milyon dolarlık kısa pozisyonlardan oluşuyor.

Kripto para piyasasına oranla yüksek olan 0,1359’luk OI/Piyasa değeri oranı da bir yandan dikkat çekiyor. Bu, CRV’nin 502,39 milyon dolarlık piyasa değerini kısaltan veya uzatan 68,26 milyon dolarlık açık sözleşme olduğu anlamına geliyor.

curve fiyatı short squeeze hazırlığında

CRV’nin 0,47 ila 0,55 dolar arasında birçok küçük likidite havuzu bulunuyor. Bu da Curve’ün short squeeze yoluyla %17’nin üzerinde kazanç elde etme potansiyeli taşıdığı anlamına geliyor.

XRP Fiyatı da Short Squeeze ile Yükselebilir

SEC tarafından Ripple şirketine açılan davanın ilerlemesine bağlı olarak XRP yatırımcıları da güven tazelemek için fırsatlar arıyor. Fiyat bir süredir istenilen hedeflerden uzak olsa da 0,018’lik bir OI/Piyasa değeri oranıyla spekülatif hareketlerden uzak, daha sakin bir görünüme sahip.

XRP fiyat grafiği ilginç detaylar sunuyor

Spekülatif görünümden uzak bu orana rağmen short squeeze olasılığında artış da devam ediyor. 0,522 dolardan işlem gören XRP, potansiyeli likiditasyonları 0,525 dolar civarında görecek. Fiyat bu seviyenin ardından 0,54 dolar ile 0,56 doları ziyaret edebilir gibi görünüyor.

Kaynak : Finbold

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?