Popüler DeFi Protokolü Siber Saldırıya Uğradı!

0
354

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Harvest Finance, saldırıya uğradı. Hacker’ın Harvest Finance’ten yaklaşık 24 milyon dolar suistimal ettiği ve daha sonra fonları renBTC’ye dönüştürdüğü bildirildi.

Harvest Finance ayrıca doğrudan saldırgana fonları iade etmesi için teklifte bulundu. DeFi protokolü paylaştığı tweet’te, “Saldırgan için: amacınızı kanıtladınız, fonları kullanıcılara iade edebilirseniz, DeFi’yi uzaktan izleyen birçok seyirci de dahil olmak üzere, bu topluluk tarafından çok takdir edilecektir.” ifadelerini kullandı.

Harvest Finance saldırının farkına vardığında, kullanıcıları korumak için birkaç adım attı. Yine Twitter hesapları aracılığıyla yapılan açıklamalarda Curve üzerinde bulunan stablecoin fiyatlarının orantısız hale getirildiğini ve Flashloan’a benzeyen saldırı sonucunda büyük miktarda varlığın platforma yatırıldığını bildirdi. Yatırılan paraların hemen geri çekildiğini belirten Harvest Finance, kullanıcıları korumak adına gereken tedbirleri aldıklarını söyledi.

Harvest Finance’e göre, saldırganı tanımlamak için yeterli bilgi halihazırda mevcut. Saldırının sonuçları devam ederken, Harvest Finance 10 BTC adresi yayınlayarak “hacker’ın tüm fonlarının [bu] cüzdanlarda olduğunu” iddia etti. Ek bir tweet’te protokol, Binance dahil olmak üzere büyük kripto borsalarını bu adresleri kara listeye almaya çağırdı.

Saldırıya yanıt olarak, yatırımcılar paralarını almak için acele ettiler ve şu ana kadar Harvest’ten kabaca 350 milyon dolar çekmiş görünüyorlar. CoinGecko verilerine göre, sonuç olarak platformun yerel token’ı FARM’ın değeri %50’den fazla düşüş yaşadı.

Harvest Finance’a yapılan saldırı, son aylarda DeFi topluluğunu rahatsız eden bir dizi hack olayının ve diğer güvenlik açıklarının sonuncusu oldu. Bu yılın Ağustos ayında, DeFi protokolü Opyn saldırıya uğradı 370.000 dolar kaybetti. Eylül ayında, sızdırılan Telegram mesajlarının neden olduğu FEW skandalı, topluluktan eleştiri aldı.

PhutureDAO’nun kurucu ortağı Charles Storry konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “DeFi alanı henüz emekleme aşamasında olduğu için, saldırı türlerinin olgunlaştığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Son olarak Harvest Finance, ileriye dönük olarak bir rapor yayınlayacağını ve sigorta seçeneklerinin yanı sıra onarım stratejilerinin değerlendirilmesi de dahil olmak üzere, ekonomik saldırılara karşı risk azaltma stratejileri üzerinde çalışacağını söyledi.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın