Eylül 21, 2023

Kripto Piyasası Bu Haberle Çalkalanıyor: Popüler Altcoin’den 157 Milyon Dolarlık Token Satışı!


Optimism vakfı kısa bir süre önce 157 milyon dolar değerindeki 116 milyon OP token’ını ‘hazine yönetimi amaçlarını’ gerekçe göstererek özel ve planlı bir satışla elden çıkardı. Planlanmış olsa da bu işlem, kripto alanında ademi merkeziyetçiliğin gerçek özüne ilişkin süregelen tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Token’ların satışı özel olarak gerçekleştirilmiş ve açıklanmayan yedi alıcı katılmıştır. DefiLlama verilerine göre token’lar, Optimism’in hazinesinin tahsis edilmemiş bir bölümünden çekildi. Dahası bu bölüm hala yaklaşık 1,25 milyar dolarla doludur.

Alıcılar yeni edindikleri token’ları üçüncü taraflara devrederek blok zinciri yönetişimine katılmalarını sağlayabilirler. Bu özellik, Optimism ekosistemindeki güç dinamiklerini bozma potansiyeli göz önüne alındığında merak uyandırdı.

Finansallar ve Piyasa Tepkisi

Başarılı satışa rağmen OP token’ları yükseliş aşamasına geçemedi. Mevcut işlem fiyatı 1,35 dolar olup son 24 saat içinde %2,19’luk bir düşüş kaydetmiştir. Buna ek olarak, OP token’larının dolaşımdaki arzı %18,59’dur. Bu da bu token’larin kıtlığı ve talebi hakkında sorulara yol açmaktadır.

Bu haftanın başlarında Optimism, üçüncü topluluk airdrop’unu da yayınladı. Ek olarak 31.000’den fazla kullanıcı arasında 19,4 milyon token dağıttı. Bununla birlikte, gelecekteki airdroplar için 570 milyon token daha ayrıldı. OP’nin tokenomiklerine başka bir karmaşıklık katmanı eklendi.

Token satışı kripto topluluğundaki herkes için iyi gitmedi. Kripto fenomeni Hsaka tarafından atılan bir tweet süreci eleştirerek tokenların satış kararında bir topluluk oylamasının bulunmadığının altını çizdi. Hsaka, “Gerçekten merkezi olmayan bir dünyada, bu satış için bir oylama olurdu,” diye tweet attı. Dahası topluluğun satışı nasıl engelleyebileceğini gösteren varsayımsal bir oylama senaryosu paylaştı.

Başka bir Twitter kullanıcısı, token’ların iki yıllık bir kilitlenme süresiyle yedi anonim yatırım fonuna satıldığına dikkat çekerek Optimism topluluğu içindeki şeffaflık ve karar alma süreci hakkında daha fazla soru ortaya çıkardı.

Optimism Vakfı büyük token satışından çok para kazandı. Ancak aynı zamanda ortak karar alma sürecini önemseyen bazı insanları da üzdü. Herkesin söz sahibi olması gereken bir dünyada, bunu görmezden gelmek ademi merkeziyetçilik ilkelerine aykırıdır.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?