Ocak 5, 2024

Popüler Altcoin, DEX Piyasasında Egemenlik Kuruyor: Ethereum’u Yerinden Etti!


Son güncellenme : 06.01.2024 - 11:03

Son zamanların popüler altcoin’i Arbitrum, merkezi olmayan borsa (DEX) hacmi açısından Ethereum’u geride bıraktı. Son rakamlar, Arbitrum’un 24 saatlik işlem hacminin haftalık %32,58’lik önemli bir artışla 1,83 milyar dolara ulaştığını gösteriyor. Bu artış, Arbitrum’u toplam DEX hacminin %33,40’ına hükmetmeye itti. Bu bağlamda 24 saatlik hacminde %4,77’lik bir düşüşle 1,444 milyar dolara gerileyen Ethereum’u yerinden etti.

DEX Hacminde Değişen Manzara

DeFi sektörü, Arbitrum’un işlem hacminde haftalık %32,58’lik bir değişimle öncülük etmesiyle ve DEX alanında baskın bir varlık göstermesiyle kayda değer bir değişime tanık oluyor. Uzun süredir lider olan Ethereum, 24 saatlik işlem hacminde bir düşüş yaşadı. Bununla birlikte, toplam DEX piyasasının %26,29’unu oluşturan 5,96 milyar dolarlık önemli bir toplam değer kilidini (TVL) hala koruyor.

Bu arada, Solana ve Binance Smart Chain (BSC) işlem hacimlerinde farklı derecelerde değişiklikler gördü. İlki 24 saatlik hacminde %51,26’lık keskin bir düşüş yaşadı. BSC’nin hacmi %0,83 oranında hafif bir düşüş gösterirken, Polygon %34,53 oranında önemli bir düşüş yaşadı.

Ethereum’un Azalan Hakimiyeti

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere DefiLlama tarafından sağlanan aylık hakimiyet tablosu, DEX ekosistemindeki değişen gelgitlerin net bir resmini çiziyor. Bir zamanlar piyasanın üzerinde yükselen Ethereum, Ocak ayı itibariyle hakimiyetinin %28,7’ye düştüğünü gördü.

Arbitrum

Arbitrum şu anda pazarın %24,25’ini elinde tutuyor. Bu da artan etkisinin bir kanıtıdır demek mümkün. Solana, BSC ve Polygon sırasıyla %13,83, %12,15 ve %3,76 ile onu takip ediyor. Thorchain, Avalanche, Optimism, zkSync Era ve Mantle gibi daha küçük oyuncular ve diğer küçük protokoller kalan paya katkıda bulunuyor.

Kaynak : u.today

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?