Piyasada Durum Ne? Yükselişler Devam Edecek mi?

0
401

Bitcoin 40.000 Dolar seviyelerine geldikten sonra seri bir satışın hakimiyetine girmiş görünüyor. Peki, bu satışlar devam ederse yükseliş dönemi biter mi?

Bitcoin Düşecek mi?

Bu sorunun cevabı basitçe “EVET”. Eğer ki Bitcoin belirli bir seviyeyi destek olarak benimseyip düşüşlerin sonunu getirmezse bu piyasanın tamamı için kötü olacaktır. Çünkü belirlenen ana destek seviyelerinin hemen üstünde duruyor ve bu bölgenin altına inmesi tam anlamıyla bir ayı psikolojisini tetikleyebilir. Düşüşler ve geri çekilmeler belirli bir teknik içerisinde yorumlanan hareket biçimleridir. Ancak, “COLLAPSE” yani “ÇÖKÜŞ” teknik bilgiyle açıklanamayacak sert satışlar için kullanılır.

Bu hareketin olduğu durumlar genelde çok hızlı oluşur (Mart çöküşü). Devasa satışların gelmesi ve ardından tamamen panik satışlarıyla piyasanın dibe sürüklenmesi. Peki, Bu durum Bitcoin için şuan mümkün mü? Genelde bu durum bir dizi kötü haberlerle tetiklenir ve piyasanın temel taşları yerinden oynatılır. Sert satışlarla da yatırımcılara durumu değerlendirme fırsatı verilmez. Böylece bir piyasa çöküşü oluşur. Bitcoin içinse fiyatının çok sert (parabolik) bir şekilde çıktığı göz önüne alınırsa böyle bir durum beklenebilir. Hatırlanacak olursa seri bir yükseliş hareketi başlamadan önce bir dizi haber piyasaya sürülmüş ve yükseliş için yatırımcı çekilmişti. Bu hareketin aşağı yönlü olanına “ÇÖKÜŞ” diyoruz.

Altcoinlerdeki Yükselişler Devam Edecek mi?

Ancak şu anda bu durum beni endişelendirmiyor. Sebebiyse henüz altcoin piyasasının tam anlamıyla boğa sezonunu yaşamıyor olması. Birçok altcoinde sert yükselişler gözlemledik. Hatta piyasanın çok konuştuğu altcoinlerin yükselişleri sırasında içindeydik ve güzel karlar da elde ettik. Ancak daha birçoğu henüz yeni zirvelere merhaba demedi. Bir altboğada beklenti yeni zirvelerdir. Bu sebeple piyasada ara ara düzeltmeler olsa da genel olarak yön yukarı. Bunu hem Bitcoin’in hem de Ethereum’un hareketleri bize gösteriyor.

Çok açık ki piyasaya yeni zirveleri getirecek olanlar yeni ve toy yatırımcılardır. Çünkü onlar bir coini tepeden almayı severler. Bu sebeple toy yatırımcılar önce en çok bilinen lider kripto para Bitcoin’e yönlendirildi. Bitcoin’deki sert yükselişler ile piyasanın reklamı yapıldı. Ancak altcoin rallisi yaratılabilmesi için öncelikle Bitcoin tarafında yükselişlerin son bulması ve zengin olmak hayaliyle giriş yapan ancak aradığını henüz bulamayan yatırımcıların altcoinlere yönlendirilmesi gerekiyordu. Altcoinlerdeki yükselişlerin cazibesine kapılmamak mümkün değil. Peki siz acemi ve zengin olmak ümidi ile yanan bir yatırımcı olsaydınız %70 yükselmiş bir coine mi girerdiniz yoksa henüz yaprak kımıldamayan bir coine mi girerdiniz?

Henüz hareketine başlamamış bir coin adı duyulmamış bir coindir. Acemi yatırımcılar coinleri sadece yükselince tanırlar. Bu sebeple bu davranışlar sizin için kötüdür. %70 yükselmiş bir coin artık düzeltme yapacaktır ve acemi yatırımcı gürültülü bir partinin sonundaki polis baskınına yetişebilmiştir. Muhtemelen o coin tekrar yükselişe geçecektir ama o sırada acemileri silkelerler. Bu sebeple piyasa ne kadar yükselirse yükselsin kar edemezler. Ancak altcoinlere yönlendirme için önce Bitcoin’de bir düşüş algısı yaratılmalıydı. Çünkü yükseleceğini düşünüyorsanız niye çıkmanız gereksin ki?

Bitcoin’de Genel Durum

Bitcoin’de sert düşüler geldi. Ancak bu düşüler daha önce bahsettiğim teknik seviyelere kadar gerçekleşti. Bu sebeple şu an güvenli diyebileceğimiz bir bölgeye çekilmiş durumda. Bu bölgede yatay hareketler yapacak ve trade fırsatı sunacaktır. Mor yükseliş trendindeki kırılma artık yükselişin son bulduğunu gösteriyor. Tekrardan mor seviyenin üstüne bir hareket gözlemlersek yükselişler devam eder ancak bu olasılığı zayıf görüyorum. Burada önemli olan kırmızı destek seviyesi. Mor yükseliş trendinin kırılması düşüş trendini akıllara getirdi ancak bu olmadı. Şimdilik kırmızı destek üzerinde yataya gidiyor gibi görünüyor. Bu sebeple Kırmızı seviye takip edilmeli ve kırılması durumunda sert satışları beraberinde getireceği göz önünde bulundurulmalı.

Bitcoin 200 günlük ortalamasından oldukça uzaklaştı. Bu ortalama benim için Bitcoin fiyatının aşırı talepten arındırılmış gerçek fiyatını temsil ediyor. Bu sebeple 200 günlük ortalamayla buluşabileceği bir seviyeye kadar düşmesini bekliyorum. 200 günlük ortalama 16.000 Dolar civarında bulunuyor. Bitcoin ile arasındaki mesafe şuan yaklaşık 15.000 Dolar. Bu seviye kapanacaktır ancak bunun hemen olmasını beklemiyorum. Bu yılın ortalarına doğru riskli varlıklarda genel bir çöküş bekliyorum. Bu gerçekleştiğinde yükseliş dönemi de son bulacaktır.

Ethereum

Ethereum tarafında 1440 Dolar olan eski zirvenin üzerine hareket gerçekleşti ancak henüz kalıcı olamadı. Beklentim kuvvetli bir yeni zirvenin gelmesi. Ethereum tarafında 2021 Dolar seviyelerini bekliyorum. Bu şekilde dominasyon sert düşecektir ve altsezon daha da canlanacaktır. Ancak bu kısa bir süreç değil. Eğer dominasyon 50 seviyelerinin altına inecekse yükselişler birkaç ay sürebilir. Kısaca Ethereum tarafı ve altcoinlerin genelinde pozitif hava devam edecek.

Ethereum tarafındaki muhtemel bir yükselişi hacimli altcoinler takip edecektir. Bu sebeple ADA, NEO, UNI ve ATOM gibi coinlerin fiyatları ve analizleri takip edilmeli. Bunlar potansiyeli yüksek olan hacimli altcoinler. Ethereum ve Bitcoin gibi coinlerin yükselişlerine tepki vereceklerdir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın