Mart 17, 2020

Peter Schiff, Coronavirüs Durgunluğu Sırasında Altının Neden Düştüğünü Açıkladı

Popüler ABD’li ekonomist ve altın savunucusu Peter Schiff, son zamanlarda değerli metalin son birkaç hafta içinde neden düşmekte olduğunu açıkladı. O, ne olacağının farkında olmamaları nedeniyle yatırımcıların suçlanacağına inanıyor. Bir kez farkına vardıklarında, altın bir kez daha yükselecek.

COVID-19 (koronavirüs) çoğu finansal piyasada olumsuz bir kartopu etkisi başlattı. Hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi riskli varlıklar bir süredir düşüyor. Bununla birlikte, belirsizlik zamanlarındaki istikrarı nedeniyle güvenli bir sığınak olarak bilinen altın da azalmaktadır.

Sadece bir hafta içinde, değerli metal, 7 yılın en yüksek seviyesi ons başına 1.700 Dolar’dan şu anki fiyat olan 1.490 Dolar’a düştü. Toplam %12’nin üzerinde bir kayıp var.

Dünyaca ünlü iktisatçı Peter Schiff’e göre, kıymetli metalin düşüşünün gerçek değeriyle bir ilgisi yok. Kısa bir süre önce koronavirüs resesyonunun 2008 mali krizinden daha kötü olacağı konusunda uyaran Schiff, suçu tamamen yatırımcılara yıktı.

Altın düşüyor, çünkü yatırımcıların olacak olanlara dair bilgisi yok. Zihniyetleri merkez bankacılarınınkine benzer. Mevcut para ve maliye politikası hatalarının sonuçlarının ne kadar kötü olacağına dair hiçbir fikirleri yoktur. Eğer sorunlar çözülürse altın fırlayacaktır.

Schiff, altının neden düştüğü konusunda duruyor. Son durgunluğun en yoğun aylarında, değerli metal değerinin %25’inden fazlasını kaybetti. Ancak, yatırımcıların piyasalara olan güveni geri döndüğünde, altın bir yıl içinde %60 oranında artmıştır.

Bitcoin Hakkında

Altın’a olan sürekli inancının yanı sıra Schiff, Bitcoin’e hiç durmayan eleştirileriyle de bilinir. Nadiren önde gelen dijital varlığı konuşma şansını kaçırıyor.

Bu nedenle, kripto para birimi topluluğu farklı bir bakış açısı sağlamak için yorumlarını yakından takip ediyor. Bu sefer farklı değildi. Popüler kripto para yorumcusu Joseph Young, Schiff’in yorumlarından çıkarılabilecek çarpıcı bir sonuç sundu:

Bitcoin düştüğünde, BTC berbat. Altın düştüğünde, yatırımcılar berbat.

ABD – Çin Ticaret Savaşı gibi önceki gerginlik dönemlerinde, en büyük kripto para birimi ve değerli metal biraz benzer şekilde performans gösterdi. Piyasalardaki en son büyük satışlar ile birlikte, Bitcoin’in altınla değil, borsa ile daha fazla bağıntılı olduğu görülmektedir.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?