Mayıs 16, 2024

Peter Brandt’a Göre Bitcoin Yeni Zirveye Doğru Yola Çıktı: İşte Nedeni!


Bitcoin (BTC) fiyatı, dün itibariyle başlattığı güçlü yükselişle 66 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarak, piyasadaki günlük düşüş trendini tersine çevirdi. Bu yükseliş, son 24 saat içerisinde yüzde 6,6’dan fazla bir artışla gerçekleşti ve kripto para dünyasında önemli bir etki yarattı. Özellikle, altcoin’lerin birçoğu üzerinde olumlu bir etki bırakan bu ani Bitcoin fiyat artışı, ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) tarafından açıklanan enflasyon verileriyle tetiklendi.

Bitcoin’in fiyatındaki bu yükseliş, küresel finans piyasalarında da yankı uyandırdı. Özellikle, S&P 500 gibi lider hisse senedi endekslerinin tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla, Bitcoin’in de güçlü bir performans sergilemesi dikkat çekici bir paralellik oluşturdu. Bu durum, geleneksel finansal piyasalardaki iyimserliğin, kripto para piyasalarına da olumlu bir etki yaptığını gösteriyor.

Kurumsal yatırımcılar arasında Bitcoin’e olan ilginin artmasıyla birlikte, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’lerinin) işlem hacminde de belirgin bir artış yaşandığı gözlemleniyor. Bu durum, kurumsal oyuncuların Bitcoin ve diğer kripto paralara olan ilgisinin giderek arttığını ve bu varlıklara yönelik güvenlerinin güçlendiğini gösteriyor.

Piyasa istihbarat platformu Santiment’in alım satım verilerine göre, ilk yedi spot Bitcoin ETF’si, 24 Mart’tan bu yana en yüksek değer olan yaklaşık 5,65 milyar dolarlık günlük işlem hacmi kaydetti. Benzer şekilde, Hong Kong merkezli spot BTC ETF’leri, Çin’deki yatırımcılar tarafından kaçınılmaz olarak benimsendiği raporlarıyla, başlangıcından bu yana kayda değer nakit girişleri kaydetti.

Bitcoin Fiyat Hedefleri

Bunların yanında Bitcoin fiyatı günlük 50 Hareketli Ortalamanın (MA) ve Göreceli Güç Endeksi’nin (RSI) üzerine yükselerek teknik analiz açısından olumlu bir sinyal verdi. Bu hareket, piyasada işlem gören kripto para birimi için olası bir tersine dönüşün işaretlerini taşıyor. Özellikle, tersine çevrilmiş bir baş ve omuz (H&S) modelinin desteklediği son geri dönüşü doğrulamak için Bitcoin’in yaklaşık 67 bin dolarlık destek/direnç seviyesinin üzerinde kalması gerekiyor. Bu, fiyatın daha önce direnç olarak hareket ettiği bu seviyenin artık destek olarak çalıştığını gösterir ve bu da yatırımcıların fiyatın yukarı yönlü bir ivme kazanabileceğine dair güvenlerini artırır.

Tecrübeli trader Peter Brandt’a göre, Bitcoin fiyatı şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmanın eşiğinde. Brandt’ın analizi, Hump–Slump–Bumps–Dump ve Pump (HSBDP) göstergesine dayanıyor. Bu gösterge, Bitcoin’in geçmişteki fiyat hareketlerini inceler ve bu hareketlerin gelecekteki eğilimlerini tahmin etmeye çalışır.

Bitcoin fiyat tahmini

Güncel piyasa hareketlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : coin pedia

Yazar Şerife Pekdoğru hakkında :

2019 yılında yaptığım yatırımla kripto sektörüne girdim. Aynı yıl blockchain teknolojisi hakkında yazmaya başladım ve şu anda KoinFinans’ta yazar olarak görev alıyorum. Kripto paralara ilişkin yasal düzenlemer takip ettiğim konuların başında geliyor.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?