Pekin, Çin’deki En İyi Blockchain Şehri Seçildi!

0
219

Pekin, 2020 Çin Blockchain İnovasyon sıralamasında en iyi blockchain şehri olarak seçildi. Pekin, önümüzdeki iki yıl içinde blockchain inovasyonu için bir merkez olmayı hedefliyordu. Görünüşe göre bu hedef doğrultusunda başarılı adımla atıyor.

Çin Blockchain İnovasyon sıralaması, Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Zirvesi’nde açıklandı. Sıralamalar, Hong Kong, Makao ve Tayvan hariç 83 Çin şehri ile özel bölgelerinin blockchain teknolojisini ve gelişimini kapsamlı bir şekilde ortaya koyuyor. Araştırma ve geliştirme, endüstriyel gelişme, halkın popülaritesi, çok kaynaklı nesnel verilere dayalı politika gibi dört temel boyut dikkate alındı.

Rapora göre, Çin’in blockchain bölgeleri, önde gelen şehirlerin gelişiminde bariz avantajlara sahip; Pekin, Shenzhen, Şangay, Hangzhou ve Guangzhou ilk beşte yer alıyor. Pekin 99,82 puanla birinci, Shenzhen 91,2 puanla ikinci oldu. Shenzhen’in 5.000’den fazla blockchain ile ilgili firmaya sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Temmuz 2020’de Pekin belediye yönetimi de, blockchain iyileştirmesi için 20 aşamalı bir plan açıkladı. Bu plan, dağıtılmış defter teknolojilerinin (DLT) uygulandığı ve geliştirildiği hızı artırmayı hedefliyordu. Bu hareket, şehri hem ulusal hem de küresel olarak daha çok bir blockchain merkezi haline getirdi.

Sıralamada Shenzhen’den sonra 88 puanla Çin’in en büyük şehri ve Doğu Asya’nın en büyük ticari merkezlerinden biri olan Şangay yer alıyor.

Çin, Blockchain teknolojisiyle birlikte adından sık sık söz ettiriyor. Sadece şehir bazında değil, ülke genel olarak Blockchain’in sağladığı avantajların farkında ve bu doğrultuda önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın