Paribu Araştırması: Ülkemizde Kripto Para Bilinirliği Ne Durumda?

0
309

Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de kripto para bilinirliği artıyor. Zamanla daha çok kişinin sektöre adım attığını görüyoruz. Peki veriler bu düşünceyi destekler nitelikte mi?

Paribu bu konuyla ilgili, Türkiye’de bugüne kadar yapılan en kapsamlı kripto para bilinirlik ve algı araştırmasını gerçekleştirdi.

Ülkemizin en büyük kripto para borsalarından biri olan Paribu, yaptığı araştırma ile Türkiye pazarına ışık tuttu. Araştırma şirketi Akademetre ile birlikte, yapılan araştırmada, 12 ilde Bitcoin’i duyan 1000 kişiye ulaşıncaya kadar 6 in 253 kişiyle görüşüldü.

Online olarak yüz yüze görüşme tekniğiyle yapılan ve tüm Türkiye’yi temsil eden bir örneklem grubu üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya göre, ülkemizde kripto para ile işlem yapanların oranı yüzde 0.7. Bu sonuç bize Türkiye kripto sektöründe kat edilmesi gereken önemli bir mesafe olduğunu gösteriyor.

Durum düşünülenin aksine pek iç açıcı değil. Türkiye’de kripto para veya Bitcoin kavramını duymayan çok büyük bir kitle var. Araştırmaya katılanların yüzde 84.1’i daha önce bu kavramları duymadığını belirtti. Ayrıca, kripto paralarda Blockchain teknolojisinin kullanıldığını bilmeyenlerin oranı da yüzde 96.8 olarak karşımıza çıkıyor.

Araştırma da bir diğer dikkat çeken nokta kadın ve erkeklerin oranı. Söz konusu araştırmaya göre, kripto parayı duyanlar arasında erkek ve kadınların oranı birbirine çok yakın fakat işlem yapan her 5 kişiden 1’i kadın.

Bunların yanında araştırma; kripto parayla işlem yapanların yüzde 72.7’sinin işlem deneyimden memnun kaldığını ortaya koydu. Bu memnuniyette işlem kolaylığı etkili olurken, elde edilen kazanç da kullanıcı memnuniyetindeki diğer önemli etkenler arasında yer alıyor. Araştırma sonunda elde edilen diğer veriler şu şekilde:

  • Araştırmaya katılanların yüzde 34’ü kripto paraya güveniyor.
  • En çok işlem yapanlar Y Kuşağı’nın temsilcileri (yüzde 68,7).
  • Eğitim seviyesi arttıkça kripto para yatırımları da artıyor. Kripto para ile işlem yapanların yüzde 87,3’ünü lise ve üniversite mezunları oluşturuyor.
  • Kripto para ile işlem yapanların yüzde 75,3’ü ücretli çalışanlardan oluşuyor.
  • Kripto para bir yatırım aracı olarak görülüyor. Kripto paranın hangi amaçla kullanıldığı yönündeki soruya verilen çoklu yanıtlarda oranlar şöyle: Yatırım (yüzde 58,4) Al-sat işlemleri (yüzde 57,7) Para transferi (yüzde 29,9)
  • Kullanıcılar teknolojiye dayalı olduğu için kripto parayı tercih ederken (yüzde 48,3), bunu “merak” (yüzde 47) ve “yüksek getiri beklentisi” (yüzde 24) takip ediyor.
  • Kripto para bilgi kaynağı tercihinde internet araştırması (yüzde 33,3) ve sosyal medya (yüzde 17,7) ilk iki sırada yer alıyor.

Son olarak Paribu CEO’su Yasin Oral, araştırma sonuçlarıyla ilgili olarak, “Ekosistemle tanışmayı bekleyen ciddi bir kitle var. Türkiye’nin genç ve teknolojiye yatkın nüfusu kripto paranın avantajlarıyla tanıştıkça kullanıcı sayısı artacaktır. Kripto parayla işlem yapanların memnuniyet oranının yüksek olması da bunun göstergesi” ifadelerini kullandı.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın