Kasım 10, 2022

Panik Bu Altcoin’i Ele Geçirdi: İşlemler Durdurulabilir!


Son güncellenme : 10.11.2022 - 12:17

FTX krizi yerel token FTT’nin yanı sıra Solana için de kötü sonuçlar yarattı. Altcoin’deki yüksek volatilite ve arz artışı SOL işlemlerinin kısıtlanmasıyla sonuçlandı. İşte güncel gelişmeler.

Amberdata verilerine göre Solana (SOL) kısa vadede beklenen fiyat günlük (içsel/implied) volatilitesi yıllık yüzde %270 oranında yükseldi. Bitcoin’de bu oran ise %135 oranında yer alıyor. SOL fiyatındaki 30 günlük zımni oynaklık ise %190 oranında arttı. Kıyaslamak gerekirse Bitcoin‘de bu oran %95 oranında yer alıyor.

SOL’un yedi günlük call/put-call eğrisi, şu ana kadar en düşük seviye olan -%99’a düştü. Bu, yükseliş çağrılarına göre düşüş eğilimi için rekor talebin bir işareti. Yatırımcılar genellikle bir fiyat düşüşü beklerken satın alım yaparlar.

Solana coini panik ele geçirdi mi?

Solana Paniğe Teslim Oldu

Amberdata türevler direktörü Gregoire Magadini, “SOL piyasasında panik var” yorumu yaparak, zımni volatilitedeki artışa dikkat çekti.

“Trader’lar, Solana değeri ve büyük tasfiye potansiyeli konusunda gerginler. SOL bir teminat varlıktır. FTX/Alameda’nın nakit artırması gerektiğinden tasfiye edilmesi muhtemel. Bu nedenle, opsiyon piyasası SOL’a karşı daha fazla oynaklık fiyatlıyor” yorumunu paylaştı.

Solana verileri

FTX ve Alameda Research’ün Solana varlıklarını tasfiye ettiği söylentileri SOL fiyatında düşüşü tetikledi. Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere SOL fiyatı dört günde %58 değer kaybetti.

Ek olarak, gelen arz tufanı hem spot hem de türev piyasalarda yatırımcıları korkuttu.

Blockchain’e güvenlik sağlayan Solana doğrulayıcıları, kripto para biriminin toplam arzının %5,4’ünü oluşturan yaklaşık 800 milyon dolarlık SOL varlıklarının kilidini birkaç saat içinde açmaya hazır.

“İkincil piyasada potansiyel satış için minimum 32.214.758 SOL’un gelmesini bekliyoruz. Bu sayı, doğrulayıcının daha fazla devre dışı bırakılmasının bir sonucu olarak artacaktır.”

Sonuç olarak dYdX borsası işlemleri kısıtladığını duyurdu.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coindesk

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?