Aralık 31, 2021

Pakistan’dan Kripto Operasyonu: Kripto Ticaretinde Kullanılan 1000’den Fazla Hesap Donduruldu

Pakistan hükümeti, çok sayıda Bitcoin trader’ının banka hesaplarına ve kredi kartlarına el koydu. Kartların, büyük platformlar da dahil olmak üzere dijital varlık borsaları aracılığıyla 300.000 dolara yakın işlem yapmak için kullanıldığı iddia ediliyor.

Pakistan Observer’a göre, ülkenin Federal Soruşturma Ajansı 1.064 hesaba el koydu. Yerel haber kaynağı, yetkililerin bir dilekçenin ardından bu eylemi gerçekleştirdiğini söyledi. Edinilen bilgilere göre kolluk kuvvetleri İslamabad’daki Siber Suç Raporlama Merkezi’nin (CCRC) talebi üzerine harekete geçti.

Yetkililer, hesapların yaklaşık 288.000 dolar tutarında işlem gerçekleştirdiğini düşünüyor. Yine, bu işlemler bireyler ve birkaç kripto para borsası arasında gerçekleşti. Açıklamada, Coinbase, Binance ve Coinmama gibi önde gelen sitelerin konuyla ilişkilendirildiği söylendi.

Pakistanlı yetkililer kripto para almak için kullanılan kartları devre dışı bıraktı

Haber kaynağı ayrıca yetkililerin etkilenen kişilere ait kredi kartlarını devre dışı bıraktığını yazdı. Ayrıca vatandaşlara kriptolarla ilgili daha önceki bir yönergeyi hatırlattı. Nisan 2018 civarında, Pakistan Merkez Bankası, Mali Politika Uygulama Birimi aracılığıyla BTC ticaretini takip etmekle görevlendirildi. Yönergeye rağmen, bölgedeki trader’lar Bitcoin gibi kriptoları tercih ettiler.

Veriler, Pakistanlıların yaklaşık 20 milyar dolar değerinde kriptoya sahip olduğunu gösteriyor. Bu bilgi, Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu’na (FPCCI) ait. FPCCI başkanı Nasir Hayat Magoon, yakın tarihli bir haber brifinginde bu açıklamayı yaptı. Magoon ayrıca çoğu Pakistanlının bu paraları eşler arası (P2P) borsalar yoluyla aldığını belirtti. Bu borsaların çoğu yapılandırılmamış ve işlem kayıtlarından yoksun. Bu sebeple Pakistanlıların işlem yaptığı gerçek kripto miktarı daha yüksek olabilir.

Pakistan’da Kripto Yasağı Yok

Bunların yanında Pakistan Halk Bankası, Bitcoin’in yasak olmadığını belirtti. Bankanın avukatı, Yüksek Mahkemeye bankanın dijital varlıklarla uğraşırken uyarıda bulunduğunu söyledi. Ama açıkça yasaklamadı. 6 Nisan 2018 tarihli bir notta, ülkenin merkez bankası, bankaları ve fintech’i kripto işlemlerini kolaylaştırmaktan kaçınmaya yönlendirdi.

Ayrıca, VC’ler/ICO coin’leri ile ticaret yapan müşterilerden uzak duracak ve bu açıdan herhangi bir faaliyeti olağandışı olarak işaretleyeceklerdi. Bu yönerge, Hindistan’ın merkez bankası tarafından yayınlanan yönergeyle aynıdır. Kararname, kripto işletmelerinin bankacılık işlemleri yapmasını yasakladı. Ancak Mart ayında Hindistan’ın en yüksek mahkemesi bu yönergeyi bozdu.

Kaynak : cryptopolitan


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.