Ocak 6, 2024

OpenAI ve Microsoft Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya: İşler Kızışıyor!


Son güncellenme : 06.01.2024 - 16:35

Yapay zeka alanında birçok yasal mücadeleler gündeme gelmeye devam ederken OpenAI ve Microsoft, yazar kimliğiyle tanınan Nicholas Basbanes ve Nicholas Gage tarafından dava edildi. Yazarlar, eserlerinin OpenAI’nin ChatGPT ve diğer AI hizmetlerini eğitmek için uygunsuz bir şekilde kullanıldığını ve telif hakkı ihlali oluşturduğunu iddia ediyorlar.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere The New York Times’ın gazetecilerinin çalışmalarının yapay zeka eğitimi için kötüye kullanıldığı iddiasıyla OpenAI ve Microsoft’a dava açmıştı.

Reuters’in haberine göre dava, aralarında komedyen Sarah Silverman ve “Game of Thrones” yazarı George R.R. Martin’in de bulunduğu çeşitli yazarların, çalışmalarının kötüye kullanıldığı iddiasındaki diğer davalarla artan eğilimi pekiştirdi.

OpenAI ve Microsoft yetkilileri ise söz konusu davalarla ilgili herhangi bir açıklama yapmadılar.

The New York Times’ın 27 Aralık 2023’te OpenAI ve Microsoft’a karşı dönüm noktası niteliğinde bir dava açmasıyla yasal savaş şiddetlendi. Medya firması, ChatGPT de dahil olmak üzere yapay zeka teknolojilerini eğitmek için gazetecilerinin çalışmalarının izinsiz kullanıldığını iddia ederek davayı açmıştı.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?