Ocak 18, 2024

O Stabilcoin’de 240 Milyon Dolarlık Dev Satış Dalgası: Neler Oluyor?

ABD dolarına sabitlenmiş stabilcoin’lerden biri olan TrueUSD (TUSD), son 24 saat içinde 238,3 milyon dolarlık satışın ardından sabitini kaybetti ve 0,9685 dolara geriledi. Bu, varlığın şu ana kadar kaydettiği en düşük seviye olurken, fiyat 16 Ocak’tan bu yana sabitini geri almayı başaramadı.

Bu yazının yazıldığı sırada TUSD hafif bir toparlanmayla 0,986 dolara yükseldi, ancak hala 1 dolarlık sabitini geri kazanamadı. Değerdeki kaybın nedeni hala doğrulanmadı, ancak en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance‘den alınan veriler, kullanıcıların son 24 saat içinde panik satışı yaptığını ve 238,3 milyon dolardan fazla değere sahip varlık sattığını ortaya koyuyor.

tusd stabilcoin'de sert satış dalgası devam ediyor

Fiyatın sabiti kaybettiği ilk gün TUSD değerlermesinde 100 milyon dolarlık kayıp dikkat çekmişti. Stabilcoin geçtiğimiz ay 2,4 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olsa da şu an 1,9 milyar dolar civarında bir değere sahip.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere TrueUSD 2018 yılında piyasaya sürüldü ve blockchain tabanlı bir platform olan TRON’un kurucusu Justin Sun ile bir bağlantısı olduğu iddia ediliyor. Eylül 2022’de TUSD, bakiyesini başka bir stabilcoin olan BUSD’nin yerine birleştiren Binance tarafından “özenle seçildiğinde” yaygın olarak tanındı. Temmuz 2023 itibarıyla Binance, toplam stabilcoin arzının %90’ına kadarının ana sahibiydi.

Bununla birlikte, aynı dönemde Binance, FDUSD adlı yeni bir stabilcoin de piyasaya sürdü ve “lehine” yavaş yavaş FDUSD’ye geçti. O zamandan beri, borsa artık TUSD işlem çiftlerini listelemedi ve madeni paradan ayrıldığını gösterdi.

Kaynak : AZCoin News
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?