Mart 22, 2024

O Oyun Altcoin’ine Dev Saldırı: Milyonlarca Dolarlık Kayıp Var!

Oyun tokenı Super Sushi Samura (SSS), lansmanından bu yana bir haftadan kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen büyük bir saldırıya uğradı. Blast ağında çalışan bu token, saldırı sonucunda 4,6 milyon dolarlık bir kayıp yaşadı.

Akıllı sözleşmede bulunan bir hata, saldırganın büyük miktarda SSS tokenı basmasına ve ardından likidite havuzunu (LP) bu tokenlarla doldurmasına imkan tanıdı. Bu durum, token değerinde keskin bir düşüşe yol açtı.

Saldırgan, token sözleşmesindeki bir hatadan yararlanarak bakiyesini tekrar tekrar ikiye katladı ve ardından tümünü satarak LP’den 1310 ETH elde etti. Yapılan incelemelere göre saldırı öncesi havuzda 1339,50 ETH, saldırı sonrası ise 29,09 ETH kaldı. Saldırganın 1310 ETH, beyaz şapkanın 1.310,04 ETH ve geri kalanın ise yaklaşık 40 ETH olduğu belirlendi.

Saldırganın beyaz şapkalı bir hacker olduğu ortaya çıktı ve etkilenen kullanıcılara geri ödeme yapmayı taahhüt etti. Super Sushi Samurai ekibi, saldırının ardından derhal harekete geçerek ihlali kontrol altına aldı ve beyaz şapkalı hacker ile iletişime geçti. Ekip ve hacker, projenin standartlarını ve kullanıcı güvenliğini sağlayacak bir çözüm bulmak için görüşmelerini sürdürüyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Saldırı sonucunda Super Sushi Samurai tokenı değerinin %100 düşmesi ve neredeyse sıfıra inmesi yatırımcılar ve paydaşlar için büyük bir kayıp oldu.

Bu tür saldırılar, DeFi ekosistemlerindeki sözleşmelerle ilişkili güvenlik açıklarını gözler önüne seriyor. Merkezi olmayan uygulamaların (DApp’ler) ve oyun tokenlarının popülaritesi arttıkça geliştiriciler ve yatırımcılar dikkatli olmalı ve potansiyel tehditlere karşı tetikte olmalıdır.

SSS saldırısı, DeFi ekosistemindeki güvenlik risklerini hatırlatıyor. Geliştiriciler, daha güvenli ve sağlam sözleşmeler geliştirmeye ve yatırımcılar da yatırım yapmadan önce araştırma yapmaya özen göstermelidir.

Kaynak : Coinpedia
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?