Norveç, CBDC için Blockchain Tercihini Açıkladı!

0
Norveç, CBDC için Blockchain Tercihini Açıkladı!

Kripto para birimleri şu anda dünyanın ilgi odağında kalmaya devam ediyor. Tüm eleştirilere rağmen kalıcı olacak gibi görünüyor. Dünyanın büyük ekonomi merkezlerinin kripto teknolojisini ciddiye alması, endüstrinin ne kadar büyük olduğunun bir kanıtı olarak gösterilebilir. Son olarak, Norveç’in merkez bankası olan Norges Bank, ulusal dijital para biriminin Ethereum’a (ETH) dayanacağını resmen açıkladı.

Ülkenin merkez bankası, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) sandbox’ının kaynak kodunu yayınladı. Sandbox şu anda  Github’da yayınlanmış durumda. Amacı, test ağı ile iletişim kurmanın bir yolunu sağlamak. Norges Bankası’nın resmi CBDC ortağı Nahmii’ye göre, ERC-20 kripto tokenleri oluşturma, yazma ve aktarma yetenekleri sunuyor.

Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, React’te yazılan sandbox front-end’i test ağı ile etkileşim için basit ve kullanıcı dostu bir arayüz sağlamayı amaçlıyor. Token oluşturma ve yazma gibi önemli işlemler için  rol tabanlı erişim denetimi de bulunuyor.

Ayrıca, Nahmii‘ye göre, Ethereum tabanlı cüzdan MetaMask, tasarım gereği kodun mevcut sürümü tarafından desteklenmiyor. Yalnızca gerekli kimlik bilgilerine sahip kullanıcılar tarafından özel olarak erişilebiliyor.

Norveç, Ethereum Tabanlı CBDC’sini Ne Zaman Piyasaya Sürecek?

Norveç’in ulusal bankası, 2021 yılının Nisan ayında CBDC testini gerçekleştirme isteğini resmen ilan etti. İki yıl boyunca çeşitli tasarımları karşılaştırarak tercih edilen bir CBDC çözümü belirlemesi bekleniyor.

Ek olarak, banka birlikte çalışabilirliğin en önemli endişelerden biri olduğunu kaydetti. Banka; Ethereum, Bitcoin ve Bitcoin SV gibi blokchain’lere dayalı olanlar da dahil olmak üzere potansiyel CBDC mimarilerine göre bulunan bir çalışma belgesinde çeşitli teknik çözümleri değerlendirdi.

Bununla birlikte, toplu ödemeler, güvenlik tokenleri ve köprüler gibi daha karmaşık ve ilgi çekici kullanım durumları, gelecekteki korumalı alan geliştirmesine dahil edilecek. Ancak bu, hem daha fazla  front-end geliştirme hem de özelleştirilmiş akıllı sözleşmeler üzerinde çalışmayı gerektiriyor.

Ayrıca, CBDC’ler küresel çapta da ilgi odağı haline geliyor. Bir IMF (Uluslararası Para Fonu) raporuna göre, 97 ülke aktif olarak kendi CBDC’leri üzerinde çalışıyor. Ancak, yalnızca Nijerya ve Bahamalar kendi dijital para birimlerini piyasaya sürdü.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın