Eylül 12, 2022

Norveç, CBDC için Blockchain Tercihini Açıkladı!

Kripto para birimleri şu anda dünyanın ilgi odağında kalmaya devam ediyor. Tüm eleştirilere rağmen kalıcı olacak gibi görünüyor. Dünyanın büyük ekonomi merkezlerinin kripto teknolojisini ciddiye alması, endüstrinin ne kadar büyük olduğunun bir kanıtı olarak gösterilebilir. Son olarak, Norveç’in merkez bankası olan Norges Bank, ulusal dijital para biriminin Ethereum’a (ETH) dayanacağını resmen açıkladı.

Ülkenin merkez bankası, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) sandbox’ının kaynak kodunu yayınladı. Sandbox şu anda  Github’da yayınlanmış durumda. Amacı, test ağı ile iletişim kurmanın bir yolunu sağlamak. Norges Bankası’nın resmi CBDC ortağı Nahmii’ye göre, ERC-20 kripto tokenleri oluşturma, yazma ve aktarma yetenekleri sunuyor.

Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, React’te yazılan sandbox front-end’i test ağı ile etkileşim için basit ve kullanıcı dostu bir arayüz sağlamayı amaçlıyor. Token oluşturma ve yazma gibi önemli işlemler için  rol tabanlı erişim denetimi de bulunuyor.

Ayrıca, Nahmii‘ye göre, Ethereum tabanlı cüzdan MetaMask, tasarım gereği kodun mevcut sürümü tarafından desteklenmiyor. Yalnızca gerekli kimlik bilgilerine sahip kullanıcılar tarafından özel olarak erişilebiliyor.

Norveç, Ethereum Tabanlı CBDC’sini Ne Zaman Piyasaya Sürecek?

Norveç’in ulusal bankası, 2021 yılının Nisan ayında CBDC testini gerçekleştirme isteğini resmen ilan etti. İki yıl boyunca çeşitli tasarımları karşılaştırarak tercih edilen bir CBDC çözümü belirlemesi bekleniyor.

Ek olarak, banka birlikte çalışabilirliğin en önemli endişelerden biri olduğunu kaydetti. Banka; Ethereum, Bitcoin ve Bitcoin SV gibi blokchain’lere dayalı olanlar da dahil olmak üzere potansiyel CBDC mimarilerine göre bulunan bir çalışma belgesinde çeşitli teknik çözümleri değerlendirdi.

Bununla birlikte, toplu ödemeler, güvenlik tokenleri ve köprüler gibi daha karmaşık ve ilgi çekici kullanım durumları, gelecekteki korumalı alan geliştirmesine dahil edilecek. Ancak bu, hem daha fazla  front-end geliştirme hem de özelleştirilmiş akıllı sözleşmeler üzerinde çalışmayı gerektiriyor.

Ayrıca, CBDC’ler küresel çapta da ilgi odağı haline geliyor. Bir IMF (Uluslararası Para Fonu) raporuna göre, 97 ülke aktif olarak kendi CBDC’leri üzerinde çalışıyor. Ancak, yalnızca Nijerya ve Bahamalar kendi dijital para birimlerini piyasaya sürdü.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Watcher.guru
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?