Nobel Ödüllü Ekonomist Joseph Stiglitz: Ekonomik Kriz Görebiliriz!

2001 yılında Nobel ödülü alan ve eski Dünya Bankası yöneticisi olan Joseph Stiglitz, Koranavirüs hakkında önemli açıklamalarda bulundu. FED’in son zamanlarda almış olduğu politikaları değerlendiren ünlü ekonomist Koronavirüsün ekonomik etkilerine karşı uyarılarda bulundu.

FED Politikaları

FED son haftalarda piyasaları ayakta tutmak için yeni adımlar attı. İlk olarak olağanüstü bir toplantıyla faiz indirimi yaptığını duyuran FED daha sonra 1.5 trilyon dolarlık likidite sağlayacağınıda belirtti.

FED bu duyurusunun ardından geçtiğimiz günlerde faiz oranında büyük bir indirim daha yaptı ve piyasaya fazladan 500 milyar dolarlık likidite enjekte edeceğini açıkladı. Fakat FED’in almış olduğu bu kararlar borsaları rahatlatmaya yeterli olmadı.

ABD borsaları ise dün tarihinin en kötü zamanlarından birini yaşadı ve en son 1987’de görülen Dow Endeksi’nin en sert düşüşünü yaşadı.

CNBC’ye röportaj veren ekonomist Joseph Stiglitz FED’in politikalarını değerlendirirken FED’in başvurmuş olduğu yöntemlerin hiçbirinin “başarılı olmadığını” belirtti.

Stiglitz şu an dünya genelinde bulunulan durumun sıranda bir kriz olmadığını belirtirken, Koronavirüsün özellikle küçük işletmelere büyük zararlar verdiğini vurgulşadı. “New York’taki restorantların Koranavirüs nedeniyle kepenk indirdiğini” belirten Stiglitz, şu anda ekonomideki genel sorunun toplam taleple alakalı olmadığınıda belirtti:

“Koronavirüs yüzünden baskı altında kalan insanlara yüklü bir miktarda para vermek zorunda kalacağız… Bütçe açığını ilerleyen günlerde düşünürüz. İkinci dünya savaşı’na girerken kendimize ‘Bu savaşa girecek paramız var mı?’ diye sormadık. İhtiyaçlarımız doğrultusunda para harcadık.”

CNBC’den sonra Huffington Post’a da röportaj veren ünlü ekonomist, Koronavirüsün tetikleyeceği ekonomik krizin 2008 yılında yaşanan krizden daha beter olabileceğini belirtti ve şu cümleleri kullandı:

“Şu anki kriz (2008’dekinden) biraz daha karmaşık. Bir finansal krizle değil de doğrudan arz ve talep sistemini etkileyen, ciddi bir krizle karşı karşıyayız. Bu krizi aşmak için para politikaları yeterli olamayacak çünkü Avrupa’daki faiz oranları zaten düşük, hatta sıfıra yakın. ABD’de durum aynı. Buradaki soru işareti ise şu: Mali politikalar işe yarar mı?”

Kaynak: CNBC, Huffington Post

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.