Ocak 24, 2022

Nobel Ödüllü Ekonomist El Salvador Başkanını Eleştirdi: Ülkeyi Batırıyor!

  • Nobel ödüllü ekonomist Nouriel Roubini, Nayib Bukele’yi “suçlu başkan” olarak nitelendirdi ve görevden alınması gerektiğini söyledi.

Nobel Ödülü sahibi Nouriel Roubini, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’ye yönelik eleştirisini tekrarladı ve Bukele’nin Bitcoin kumarıyla ülkenin “iflas etmesine” neden olduğu için görevden alınmayı hak ettiğini iddia etti.

“El Salvador’un Bitcoin ile yaptığı deney tam bir felaket: BTC’ye sahip olan herkes yatırımlarının %50’sini kaybetti, ülke spread’i tavana çıktı ve hükümet iflasın eşiğinde. Ülkeyi iflasa sürükleyen o soytarı nayibbukele’yi görevden almalılar!”

Bu ayın başlarında, finansal hizmetler şirketi Moody’s, El Salvador’un cüretkar Bitcoin bahsinin, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) almayı beklediği ve ülkenin çok ihtiyaç duyduğu 1,3 milyar dolarlık kredisini güvence altına almasını engelleyeceği endişeleri nedeniyle El Salvador’un ülke kredi notunu düşürmüştü.

Moody’s analisti Jaime Reusche da Bloomberg’e, hükümetin Bitcoin’e maruz kalışının artmasının El Salvador’un mali profilini yalnızca daha da kötüleştireceğini söylemişti.

El Salvador’un Ocak 2023’te vadesi dolacak olan 800 milyon dolar değerinde tahvili var. Borç sorunları ve Bitcoin’i çevreleyen belirsizlik nedeniyle, bu tahvillerin getirisi bu ayın başlarında %34’e yükseldi. Ülke 2021’de dünyanın en kötü performansını sergiledi

Dünyanın dört bir yanındaki en sıkıntılı devlet borcuyla boğuşan El Salvador, şimdi Tether ve Bitfinex’in ana şirketi olan blockchain geliştirici Blockstream ve iFinex ile ortaklaşa Bitcoin cinsinden “volkan tahvilleri” çıkarmayı planlıyor. Toplanan fonların bir kısmı “Bitcoin City” adlı özgürlükçü bir şehir inşa etmek için kullanılacak.

Bukele, Cumartesi günü gerçekleşen dramatik bir Bitcoin panik-satışı sırasında tepkiyle karşılaştı. Ülkenin “en havalı diktatörünün” hazine fonlarıyla Bitcoin satın alarak 20 milyon dolardan fazla kaybettiği tahmin ediliyor. Ancak bu fiyat düşüşüne ve eleştirilere rağmen “El Salvador CEO’su” Bitcoin satın alma çılgınlığına devam etti ve düşük fiyattan 400’ün üzerinde daha BTC topladı.

 

Kaynak : U.Today


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.