Nic Carter, Çin’deki Yasakların Bitcoin İçin İyi Bir Gelişme Olduğuna İnanıyor

Coin Metrics’in kurucu ortağı Nic Carter, Çinli yetkililerin Bitcoin madenciliğini yasaklama çağrısında bulunmalarından dolayı mutlu olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ve Devlet Konseyi’nden gelen yeni bir açıklamada; bu hareketin ülkedeki “mali riskleri kararlı bir şekilde önleme ve kontrol etme” çabasının bir parçası olduğunu belirtilmişti:

“Kredi risklerini azaltmaya, platform işletmelerinin finansal faaliyetlerinin denetimini güçlendirmeye, Bitcoin madenciliği ve ticaret davranışına yönelik baskıyı artırmaya ve bireysel risklerin sosyal alana aktarılmasını kararlı bir şekilde önlemeye odaklanacağız.”

Çin, ilk olarak 2017’de Bitcoin ticaretini ve kripto para arzlarının (ICO’lar) verilmesini yasaklamıştı. Carter, Çin’den gelen yeni hamlelerin aslında Bitcoin ağını güçlendirebileceğine ve enerji verimliliğini artırabileceğine inandığını söylüyor.

Bu durum bir sürpriz değil. Bu, zaten başlamış olan şeyin bir devamı. Büyük oranda kömürle çalışan İç Moğolistan bölgesinde madencilik faaliyetleri zaten yasaklanmıştı. Bu iyi mi kötü mü? Benim gibi insanlar bunun olmasını istiyorlardı, bekliyorlardı… Dört gözle bekliyordum ve gerçekleşmesine sevindim.”

Her şeyden önce bu durum, Çin’in Bitcoin’i potansiyel olarak etkileme yeteneğini azaltır. Bir noktada, Bitcoin’e bir saldırı başlatmak için Çin merkezli hashrate’i kullanmaları konusunda bir şansları bulunuyordu. Bu, çok muhtemel olduğunu düşündüğüm bir şey değildi, ancak şimdi Çin, madenciliği yasaklamaya devam ederek, istese de bunu yapabilecek herhangi bir kaldıraca veya kabiliyete sahip olmayacak.

İkincisi, odak noktası Bitcoin’in karbon ayak iziyle olduğu sürece bu durum olumludur. Hepimizin bildiği gibi, Çin’de bir kısmı madencilik için kullanılan çok sayıda kömür var. Çin, kömürle çalışan yerlerde madenciliği yasaklayarak Bitcoin’in toplam karbon emisyonunu azaltıyor. Bu; batılı, daha temiz tabanlı madenciler için etkili bir sübvansiyondur ve bu nedenle Bitcoin ağının emisyon faktörünü önemli ölçüde iyileştirir. Bu, kutlamamız gereken bir şey.”

Carter, önemli sayıda Çinli madencinin devre dışı kalması durumunda Bitcoin’in daha az güvenli olacağına dair endişelerin asılsız olduğunu da ekliyor:

“Bu, Bitcoin’i daha az güvenli hale getirecek mi? Tam olarak değil. Bitcoin’in güvenliği, tek bir marjinal hashrate birimi ile gerçekten artmaz. Bitcoin son derece güvenlidir. Birçok eşikte güvenlidir. Hashrate %50-80 düşse bile, yine de güvenli kabul edilir. Hashrate çevrim dışı olursa en kötüsü senaryo, blokların bir veya iki hafta daha yavaş olması olabilir. Gerçekten bu. Kısacası, bu Bitcoin’in iklim etkisi için iyidir. Çin’in Bitcoin üzerindeki gücünü azaltır ve güvenliğini gerçekten etkilemez. Bu iyi bir şey.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.