Kasım 24, 2022

New York’ta Kripto Madenciliği Yasağı Resmen Başladı!


Son güncellenme : 24.11.2022 - 15:27

New York resmen fosil yakıtla çalışan kripto para madenciliği için moratoryum ilan eden ilk eyalet oldu. New York Times’ın haberine göre Vali Kathy Hochul, iş kanıtı (PoW) madencilik faaliyetlerine yönelik iki yıllık izin yasağını imzaladı.

Yasa, karbon bazlı yakıt faaliyetlerinin çevresel etkileri konusunda artan endişelerin ardından yürürlüğe girdi. Nitekim kripto para madenciliği de artık bu konuların hedefinde yer alıyor. Üstelik yasa bu yılın başlarında kabul edildi ve bugün resmen imzalanarak yürürlüğe resmen girdi. Ülkedeki yasaların işleyişini göz önünde bulunduracak olursak görece hızlı işlediğini söylemek mümkün.

New York, Madencilik Moratoryumunu Yürürlüğe Soktu

Kripto para madenciliği, merkezi olmayan finansal özgürlük ve kripto paranın ilerlemesi için birçok faydaya sahip. Nitekim, sağladığı büyük faydaların yanı sıra, her zaman bir dezavantajı da oldu. Bu da devasa bilgi işlem gücü ihtiyacı nedeniyle çevre üzerindeki etkisi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Senato Yasası S6486D resmi olarak eyalet valisi tarafından resmen kabul edilerek yürürlüğe girdi. Ayrıca, tasarıya ilişkin bir not da resmen duyuruldu. Buna göre, “Yasa, karbon bazlı yakıt kullanan elektrik üretim tesisleri aracılığıyla işletilen iş kanıtı kripto para madenciliği operasyonları için iki yıl boyunca Çevre Koruma Yasası izinlerinin verilmesini yasaklayacaktır.”

Vali Hochul, bu adımın “küresel iklim krizini ele almaya çalışırken New York için önemli bir adım” olduğunu belirtti. Daha sonra, bu, “New York’un finansal inovasyonun merkezi olmaya devam etmesini sağlarken, aynı zamanda çevremizin korunmasına öncelik vermek için önemli adımlar atma” arzusuna katkıda bulunuyor.

Kripto Madenciliği Karbon Bazlı Alternatifler

Tasarı karbon yakıtlı tesislere karşı olsa da, yeni yasa karbon bazlı alternatifler için izin verilmesine izin veriyor. Dahası, bu durum hidroelektrik gibi bir yeniliğe yol açabilir. Bu, kripto madenciliği için olası bir alternatif enerji kaynağıdır.

PoW veya iş kanıtı mekanizması, Bitcoin ve Ethereum da dahil olmak üzere dünyanın en büyük kripto para birimlerinden bazıları tarafından kullanıldı. Ancak Eylül ayında Ethereum daha az enerji tüketen proof-of-stake (hisse kanıtı) mekanizmasına geçiş yaptı.

Madencilik, yeni blokların oluşturulmasını sağlıyor, bu nedenle kripto para için hayati önem taşımaktadır. Bununla birlikte, işlemleri işlemek için son derece karmaşık denklemleri hesaplamak için yoğun bilgi işlem gücüne ihtiyaç duyulması çevrecilerin öfkesini artırdı.

Endişe, bunun New York eyaletindeki kripto para platformlarının varlığına ne yapacağına ilişkindi. Ayrıca, Dijital Ticaret Odası CEO’su Perianne Boring, Hochul’un kararına karşı güçlü bir duruş sergiledi.

Boring, “New York’ta başka hiçbir sektör enerji kullanımı nedeniyle bir kenara itilmedi” şeklinde bir tweet attı. Boring sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu, kimin enerji kullanıp kullanmayacağının belirlenmesinde tehlikeli bir emsal teşkil etmektedir.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?