Ocak 19, 2022

Nayib Bukele Tepki Gösterse de Moody’s, El Salvador’un Notunun Değişmediğini Açıkladı

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, derecelendirme kuruluşu Moody’s’in bir uyarısına yanıt olarak 17 Ocak Pazar günü Twitter’dan açıklamalarda bulundu. Ancak Moody’s, Orta Amerika ülkesinin notlarının değişmediğini doğruladı.

Başkan Nayib Bukele, Twitter’da “SONDAKİKA: EL SALVADOR DGAF” yani “umurumda değil” anlamına gelen bir mesaj paylaştı. Başkan Bukele, Investing.com’dan atılan bir tweet’e yanıt verdi.

18 Ocak Salı günü, Moody’s yatırımcı servisi Bloomberg News’e Başkan Bukele’nin yanlış not düşürme tweetini bir gerçek olarak kabul ettiğini söyledi. Şu an itibariyle, El Salvador’un notunun geçen Temmuz’a göre değişmediği bildirildi. Temmuz 2021’de Moody’s, El Salvador’un notunu CCA1’e düşürmüştü ve bu da borcunda yüksek bir temerrüt riski olduğunu gösteriyordu.

Moody’s: El Salvador’un BTC Tutması Oldukça Riskli Bir ‘Bahis’

Moody’s raporunda, Bitcoin ticaretinin El Salvador‘un ülke kredi notu üzerinde oluşturduğu risklerden bahsetti.

Geçen hafta, derecelendirme kuruluşu Bloomberg’e, Orta Amerika ülkesinin Bitcoin varlıklarının özellikle “geçmişte likidite baskılarıyla mücadele eden bir hükümet” için “kesinlikle risk portföyüne katkıda bulunduğunu” söylemişti.

Geçen yıl Eylül ayında, Bukele hükümeti Bitcoin’i, ABD Doları ile birlikte yasal bir para birimi olarak kabul etmişti. O zamandan beri, ülke kamu fonları aracılığıyla satın alınan 1391 BTC’ye sahip durumda ve Bukele agresif bir şekilde Bitcoin biriktirmeye devam ediyor. Bitcoin’in son fiyat düşüşü sonrası El Salvador, 12 milyon dolarlık bir servet kaybetti.

El Salvador tahvilleri, diğer yükselen piyasalar arasında 2021 yılı için en kötü performansı gösteren tahvil oldu. Ülkenin 2050’de vadesi dolan denizaşırı tahvilleri, 18 Ocak Salı günü tüm zamanların en düşük seviyesi olan 53,6 sente geriledi. Ayrıca ülke, ürettiği fazla jeotermal enerjiden yararlanmak için Bitcoin Volcano Bonds ihraç ediyor.

Başkan Bukele, kararı nedeniyle dünya liderleri ve seçkin ekonomistler tarafından sert eleştirilere maruz kalıyor. Ancak Ark Invest CEO’su Cathie Wood, El Salvador vatandaşlarına daha önce sahip olmadıkları yeni finansal fırsatlar sağladığını belirterek Bukele’nin Bitcoin baskısını övmüştü.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.