Nayib Bukele Tepki Gösterse de Moody’s, El Salvador’un Notunun Değişmediğini Açıkladı

0
Nayib Bukele Tepki Gösterse de Moody's, El Salvador'un Notunun Değişmediğini Açıkladı

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, derecelendirme kuruluşu Moody’s’in bir uyarısına yanıt olarak 17 Ocak Pazar günü Twitter’dan açıklamalarda bulundu. Ancak Moody’s, Orta Amerika ülkesinin notlarının değişmediğini doğruladı.

Başkan Nayib Bukele, Twitter’da “SONDAKİKA: EL SALVADOR DGAF” yani “umurumda değil” anlamına gelen bir mesaj paylaştı. Başkan Bukele, Investing.com’dan atılan bir tweet’e yanıt verdi.

18 Ocak Salı günü, Moody’s yatırımcı servisi Bloomberg News’e Başkan Bukele’nin yanlış not düşürme tweetini bir gerçek olarak kabul ettiğini söyledi. Şu an itibariyle, El Salvador’un notunun geçen Temmuz’a göre değişmediği bildirildi. Temmuz 2021’de Moody’s, El Salvador’un notunu CCA1’e düşürmüştü ve bu da borcunda yüksek bir temerrüt riski olduğunu gösteriyordu.

Moody’s: El Salvador’un BTC Tutması Oldukça Riskli Bir ‘Bahis’

Moody’s raporunda, Bitcoin ticaretinin El Salvador‘un ülke kredi notu üzerinde oluşturduğu risklerden bahsetti.

Geçen hafta, derecelendirme kuruluşu Bloomberg’e, Orta Amerika ülkesinin Bitcoin varlıklarının özellikle “geçmişte likidite baskılarıyla mücadele eden bir hükümet” için “kesinlikle risk portföyüne katkıda bulunduğunu” söylemişti.

Geçen yıl Eylül ayında, Bukele hükümeti Bitcoin’i, ABD Doları ile birlikte yasal bir para birimi olarak kabul etmişti. O zamandan beri, ülke kamu fonları aracılığıyla satın alınan 1391 BTC’ye sahip durumda ve Bukele agresif bir şekilde Bitcoin biriktirmeye devam ediyor. Bitcoin’in son fiyat düşüşü sonrası El Salvador, 12 milyon dolarlık bir servet kaybetti.

El Salvador tahvilleri, diğer yükselen piyasalar arasında 2021 yılı için en kötü performansı gösteren tahvil oldu. Ülkenin 2050’de vadesi dolan denizaşırı tahvilleri, 18 Ocak Salı günü tüm zamanların en düşük seviyesi olan 53,6 sente geriledi. Ayrıca ülke, ürettiği fazla jeotermal enerjiden yararlanmak için Bitcoin Volcano Bonds ihraç ediyor.

Başkan Bukele, kararı nedeniyle dünya liderleri ve seçkin ekonomistler tarafından sert eleştirilere maruz kalıyor. Ancak Ark Invest CEO’su Cathie Wood, El Salvador vatandaşlarına daha önce sahip olmadıkları yeni finansal fırsatlar sağladığını belirterek Bukele’nin Bitcoin baskısını övmüştü.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın