Nashville’li Çift IRS’ye Dava Açtı: Bitcoin Madenciliği ve Staking Vergiye Tabi Değil

Nashville’den bir çift olan Joshua ve Jessica Jarrett, Tezos blockchaininde stake yaparak  kazandıkları kripto para ödülleri için vergilendirildikten sonra IRS’ye dava açıyor.

Davaya göre, Joshua ve Jessica Jarrett, çıkardıkları 8.876 token için toplamda 3.293 dolar gelir vergisi iadesi talep ediyor. Çift bunun yanı sıra, kaybedilen gelirin bir sonucu olarak vergi kredilerinde 500 dolarlık bir artış talep ediyor.

IRS’ye Karşı Bu Yasal Şikayet PoS Alliance Tarafından Destekleniyor

PoS teknolojisi etrafındaki düzenleyici ve yasal ortamı değerlendirmeye odaklanan bir kuruluş olan Proof of Stake Alliance’ın (POSA) bir temsilcisi, çiftin yasal şikayetini paylaştı. Bu, kurum aleyhine açılan en büyük dava olacak.

Şikayet, Proof of Stake (PoS) blockchainine katkıda bulunanların aldıkları tokenler için nasıl vergilendirileceğine dair uzun ayrıntılar içeriyor. PoS protokollerinin kullanıcılarının, Ethereum blockchaini yıl sonunda PoS mimarisine geçtiğinde artması öngörülüyor.

Çifte göre, Tezos (XTZ) token’ları satılana veya takas edilene kadar vergiler haklı değil. Belge ayrıca, kurumun, federal gelir vergisi düzenlemelerine göre stake etme faaliyeti yoluyla üretilen kripto token’larını vergilendirmeye yetkili olmadığını da gösteriyor.

Kripto Staking Ödülleri: Vergiler Yalnızca Satış Sonrası Uygulanmalıdır

Belge ayrıca, bir mülkün satılmadan önce vergilendirilmesinin neden pratik olmadığını da gösteriyor.

“Bay. Jarrett, bir fırıncının malzemeler ve fırın kullanarak bir pasta oluşturması veya bir yazarın Microsoft Word ve bir bilgisayar kullanarak bir kitap oluşturması gibi bir mülk inşa etti.”

Bu durumda taraflar, yalnızca yarattıkları mülkleri sattıklarında vergilendirilir. Bu argümanı takiben, Jarrett’ların yalnızca mülkü sattıklarında veya takas ettiklerinde vergiye açık oldukları anlamına gelir.

Konu Reddit üzerinde de hararetli tartışmalara yol açtı ve bazı kullanıcılar altının çıkarıldığında mı yoksa satıldıktan sonra mı vergilendirmenin uygulanacağını tartıştı.

POSA’nın kurucusu Evan Weiss’e göre davada sunulan sorun ekonomik öneme sahipti. Yanlış politikalar uygulansaydı, sektördeki inovasyon üzerinde olumsuz bir etkisi olurdu.

IRS, süreç için sağlam bir çerçeve sağlamadığı için, aleyhine sunulan iddialara henüz yanıt vermedi. Ancak, bazı milletvekilleri kuruma, staking yapanlar ödüllerini satana kadar vergi yükümlülüklerinden muaf tutulmasını talep eden bir önergeyi sundular.

Kaynak : inside bitcoins


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.