Şubat 7, 2024

Müebbet Hapis Bile Mümkün: Güney Kore’de Kripto Para Yasaları Genişletildi!


Son güncellenme : 07.02.2024 - 10:32

Güney Kore, kripto para piyasasında yaşanan manipülasyon ve yasadışı ticaret faaliyetlerine karşı daha sıkı düzenlemeler uygulamaya hazırlanıyor. Yeni düzenlemeler, kripto kazançlarından elde edilen yasadışı gelir 5 milyar wonu aşan bireyler için ömür boyu hapis cezası gibi ciddi yaptırımları da içeriyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Bitsonic’in CEO’sunun 10 milyar wonluk bir dolandırıcılık olayına karıştığı iddiasıyla 7 yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından gelen bu yasalar dikkat çekti. Güney Koreli yöneticiler sektöre ilişkin ciddiyetini ve kararlılığını göstermeye devam ediyor.

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu’nun açıkladığı “Kripto Para Kullanıcılarını Koruma Yasası”, 19 Temmuz’da yürürlüğe girecek ve kripto para piyasasını daha şeffaf ve adil hale getirmeyi amaçlıyor. Bu yasa kapsamında, piyasa manipülasyonu, yasadışı ticaret ve kripto varlıklar hakkında açıklanmamış önemli bilgilerin kötüye kullanılmasını yasaklayan kurallar ve yönetmelikler getiriliyor.

Kripto Para Suçlarına Karşı Sert Önlemler!

İhlaller durumunda, suçlulara bir yıldan başlayan hapis cezaları veya elde edilen yasadışı gelirin üç ila beş katı arasında değişen para cezaları uygulanabilir. Özellikle, yasadışı kazancın 5 milyar wonu aştığı durumlarda, failler en fazla müebbet hapis cezasına ve kazançlarının iki katı kadar para cezasına çarptırılabilirler.

Sanal varlık borsaları ve diğer ticari kuruluşlar, finansal düzenleyicilerin belirlediği bu katı kurallara uymak zorunda. Kullanıcı mevduatlarının güvenliği, kripto varlıkların çevrimdışı depolanması ve bilgisayar korsanlığı veya sistem arızaları gibi risklere karşı sigorta veya yeterli rezervlerin ayrılması gibi önlemler, bu düzenlemelerin temel bileşenlerini oluşturuyor.

Güney Kore hükümeti, Kripto Para Kullanıcılarını Koruma Yasası’nın uygulanmasını denetleyerek ve kripto para işletmeleri üzerinde düzenli denetimler yaparak, sektördeki düzenlemelere uyumu sağlayacak. Şüpheli ihlal durumlarında, yetkililer fiyat manipülasyonu gibi adil olmayan ticaret uygulamalarını araştırmak için ilgili veri ve belgeleri talep edebilecekler. Uyumsuzluk durumlarında, Finansal Hizmetler Komisyonu, işletmeler üzerinde çeşitli yaptırımlar uygulayabilecek, bu da kripto para endüstrisindeki düzenleyici standartların korunmasına yardımcı olacak.

Bu sıkılaştırılmış kurallar ve düzenlemeler, Güney Kore’nin kripto para piyasasındaki güvenliği ve adil ticareti sağlama konusundaki kararlılığını gösterirken, aynı zamanda kripto para sektöründeki inovasyonun zarar görmemesine dikkat ediyor. Güney Kore Mali Denetim Servisi’nin (FSS), ABD’deki lansmanın ardından spot Bitcoin ETF’lerine izin verme olasılığını değerlendirmesi gibi adımlar, bu dengeyi koruma çabasının bir parçası olarak görülebilir.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?