Mt. Gox Borsası’nda Gerçekleşen İlk Bitcoin İşlemi!

17 Temmuz 2010 tarihinde, ilk Bitcoin borsası Mt. Gox, bir dolardan daha az bir fiyata ilk Bitcoin işlemini gerçekleştirdi. İlk gerçek zamanlı Bitcoin pazar verileri web sitesinin yaratıcısı Clark Moody, son on yıl için BTC sektörünün geçmişine doğru bir yolculuk yaptı. Clark Moody’e göre ilk BTC alıcaları yatırımlarına sadık kalsaydı, yatırımından yüzde 18.4 milyon dolar geri dönüş yapacaklardı. Yine de, bir Bitcoin borsası olarak MT. Gox, piyasanın genel gelişimine dair pekçok veri sunuyor.

Clark, Bitcoin Piyasa Verilerinin On Yılı adlı bir blog yazısında şu anda olmayan Mt. Gox borsası ile ilgili bilgileri paylaştı. 17 Temmuz 2010’da tam on yıl önce, borsa ilk Bitcoin ticaretini iki taraf arasında 20 BTC emriyle gerçekleştirdi. İşlemin toplam değeri sadece 0.99 dolardı. Bitcoin o dönem 0.04951 dolardan işlem görüyordu. İşte o işlem:

  • Zaman: 18 Temmuz 2010 TSİ
  • 02.09 Miktar: 20.00000000
  • BTCFiyat: 0.04951 dolar
  • Toplam: 0.9902 dolar

Yukarıdaki işlemin yürütüldüğü sırada, yaklaşık 3.4 milyon Bitcoin halihazırda tedavüldeydi. Piyasa değeri şu andan on kat daha azdı, bu da yaklaşık 170.000 dolar. Peki ya alıcı bu Bitcoin’i satmasaydı? Şu anki fiyatlarla dolar yatırımından 184.000 kat getiri elde ederdi. Clark, son on yıldaki Bitcoin sektörünün 6 haneli büyümesini gözler önünde serdi. Bunun yanında, sektöre girmek için asla çok geç olmadığını da belirtti. Bitcoin son on yılın en iyi performans gösteren varlığı oldu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.