Monero Gibi Gizlilik Odaklı Paralar Kripto Dünyasının Kötü Yüzünü Temsil Ediyor

BTC ve BCH’nin aksine, Monero gibi gizlilik paraları, Satoshi’nin küresel bir eşler arası nakit sistemi vizyonunu takip etmeye çalıştıklarını iddia etmezler. 2019’da Monero Outreach ekibi,

“Bitcoin ve benzeri şeffaf paralar, açık toplumun bize verdiklerinden büyük bir geri adımın simgesidir ve Monero onlara bir yanıt olarak yaratıldı.”

Bunun yerine, bu altcoinler çoğunlukla yasadışı mal ve hizmet ticaretini kolaylaştırmak için darknet pazarlarının artan ihtiyaçlarını karşılama işlevi görür. Peki Nasıl? Tam bir anonimlik isteyen kullanıcılar için bir değişim aracı sağlayarak, herkesin hiçbir ipucu bırakmadan anında dijital para göndermesine izin verin. 2014’teki lansmanından bu yana Monero, 1.4 milyar Dolar’lık piyasa değeriyle 14. en büyük kripto para birimi haline geldi.

Her Monero işlemi, gönderenlerin ve alıcıların dijital adreslerini ve işlemin değerini gizler. İşlemleri karıştırmak için tasarlanmıştır, böylece Monero’nun blok zincirini inceleyen hiç kimse ödemeleri kaynağıyla eşleştiremez. Tor IP adresi maskeleme ile birlikte tasarımına dahil edilen izlenebilirlik ve gizlilik özelliği, kriptonun uyuşturucu ve kumar içerenler de dahil olmak üzere yasadışı faaliyetlerde kullanılmasına izin verir.

Monero, AlphaBay ve Oasis gibi karanlık ağdaki pazarlar için ilk seçenek olarak yükseliyor. Europol, internet tabanlı suçlarda kullanılmak üzere diğer kripto paralarla birlikte Monero ve Zcash’i zaten işaretledi. Monero sadece yasadışı ticaret sırasında yasa uygulamadan kaçınmak için bir tercih edilen bir kripto halini aldı. Ek olarak, siber güvenlik uzmanlarının raporları, kötü amaçlı yazılım oluşturan siber suçlular için birincil kripto para olduğunu da gösteriyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.