Monero Gibi Gizlilik Odaklı Paralar Kripto Dünyasının Kötü Yüzünü Temsil Ediyor

0
287

BTC ve BCH’nin aksine, Monero gibi gizlilik paraları, Satoshi’nin küresel bir eşler arası nakit sistemi vizyonunu takip etmeye çalıştıklarını iddia etmezler. 2019’da Monero Outreach ekibi,

“Bitcoin ve benzeri şeffaf paralar, açık toplumun bize verdiklerinden büyük bir geri adımın simgesidir ve Monero onlara bir yanıt olarak yaratıldı.”

Bunun yerine, bu altcoinler çoğunlukla yasadışı mal ve hizmet ticaretini kolaylaştırmak için darknet pazarlarının artan ihtiyaçlarını karşılama işlevi görür. Peki Nasıl? Tam bir anonimlik isteyen kullanıcılar için bir değişim aracı sağlayarak, herkesin hiçbir ipucu bırakmadan anında dijital para göndermesine izin verin. 2014’teki lansmanından bu yana Monero, 1.4 milyar Dolar’lık piyasa değeriyle 14. en büyük kripto para birimi haline geldi.

Her Monero işlemi, gönderenlerin ve alıcıların dijital adreslerini ve işlemin değerini gizler. İşlemleri karıştırmak için tasarlanmıştır, böylece Monero’nun blok zincirini inceleyen hiç kimse ödemeleri kaynağıyla eşleştiremez. Tor IP adresi maskeleme ile birlikte tasarımına dahil edilen izlenebilirlik ve gizlilik özelliği, kriptonun uyuşturucu ve kumar içerenler de dahil olmak üzere yasadışı faaliyetlerde kullanılmasına izin verir.

Monero, AlphaBay ve Oasis gibi karanlık ağdaki pazarlar için ilk seçenek olarak yükseliyor. Europol, internet tabanlı suçlarda kullanılmak üzere diğer kripto paralarla birlikte Monero ve Zcash’i zaten işaretledi. Monero sadece yasadışı ticaret sırasında yasa uygulamadan kaçınmak için bir tercih edilen bir kripto halini aldı. Ek olarak, siber güvenlik uzmanlarının raporları, kötü amaçlı yazılım oluşturan siber suçlular için birincil kripto para olduğunu da gösteriyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın