Milyarlarca Dolarlık Bitcoin Borsaları Terk Etti: Neler Oluyor?

0
Milyarlarca Dolarlık Bitcoin Borsaları Terk Etti: Neler Oluyor?

Yeni gelen verilere göre son yedi gün içerisinde yaklaşık 3 milyar dolarlık Bitcoin, borsalardan çıkış yaptı. Benzeri bir oran en son Nisan 2021’de görülürken, yaşanan gelişmeler kripto para piyasasında dikkat çekti.

On-chain analitik firması Glassnode verilerine göre, 9 Kasım tarihinde borsalardan çıkış yapan Bitcoin miktarı 90.000 BTC’yi geçti.

FTX borsasında yaşanan çöküşün ışığında ortaya çıkan gelişmeler, yatırımcılarda büyük bir güven sorununu yeniden tetikledi. Konuyu ilişkin yorum yapan uzmanlar ise “emanet cüzdanlardan” uzak durulmasını tavsiye etti. Uzmanlara göre kripto endüstrisinde yaşanan bu gelişmeler yakından takip edilerek, dikkat edilmelidir.

On-chain verilere göre yatırımcılar da benzeri bir eğilime sahip. Birçok yatırımcı emanet cüzdanları veya borsaları terk ederek kişisel cüzdanları kullanmaya başladı. 9 kasım tarihinde bu transferler hat safhaya ulaştı. Verilere göre 90.000 Bitcoin token’ı (BTC) borsaları terk etti. Bu sayı Mayıs ve Haziran aylarından çok daha yüksek bir sayıyı temsil ediyor.

Bitcoin on-chain veri

Glassnode’un diğer bir verisine göre son bir haftada çekim yapan adres sayısı saatlik ortalama 3000 gibi şaşırtıcı bir seviyede seyretti.

Bitcoin glassnode verisi

Bitcoin Fiyat Analizi: Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Söz konusu Bitcoin verileri önemli detayları sunsa da hikayenin tamamını temsil etmiyor. BTC rezervleri hızlı bir şekilde borsaları terk etti. Nitekim CryptoQuant’ın verilerine göre BTC rezervlerinin Şubat 2018’den daha düşük seviyede yer alıyor.

CryptoQuant, FTX ve Kucoin gibi finansal sorunları olduğu bildirilenler de dahil olmak üzere toplam 38 borsayı takip ediyor.

Bitcoin borsa verisi

CoinGlass’ten gelen veriler ise 13 Kasım’a kadar haftalık 177.000 Bitcoin çekildiğini ortaya koydu. Nitekim bu veriler ortalama 3 ilyar dolarlık varlığı temsil ediyor.

Bitcoin fiyat grafiği

Glassnode’un kıdemli analisti Checkmate, ‘tuhaf’ olarak tanımladığı üç borsayı da isimlendirdi. Analiste göre Huobi, Gate.io ve Crypto.com borsaları dikkat çekiyor.

“Bitcoin bakiyeleri, cüzdan kümelemeye dayalı en iyi tahmindir. Bir aşırı tahminden daha düşük bir sınır olma olasılıkları daha yüksektir. Borsalar arasındaki bu fon akışları, hem gerçek müşterileri hem de FTX/Alameda’yı içeriyor. Ayrılması zor, bu nedenle dengeye göre görünüyor.”

Michaël van de Poppe, mevcut senaryonun nasıl gelişebileceğini tahmin ederken, en kötüsünün henüz bitmediğini belirtti.

“Muhtemelen önümüzdeki haftalarda borsalarla ilgili daha fazla sorun yaşayacağız, ancak muhtemelen bir ton dedikodu da olacak. Bu nedenle güvende kalın ve sakın olun. Duygusal kararlardan uzak durun. Pek iyi bir dönemden geçmiyoruz ancak bunu da güçlü bir şekilde atlatacağız.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın