Kasım 14, 2022

Milyarlarca Dolarlık Bitcoin Borsaları Terk Etti: Neler Oluyor?

Yeni gelen verilere göre son yedi gün içerisinde yaklaşık 3 milyar dolarlık Bitcoin, borsalardan çıkış yaptı. Benzeri bir oran en son Nisan 2021’de görülürken, yaşanan gelişmeler kripto para piyasasında dikkat çekti.

On-chain analitik firması Glassnode verilerine göre, 9 Kasım tarihinde borsalardan çıkış yapan Bitcoin miktarı 90.000 BTC’yi geçti.

FTX borsasında yaşanan çöküşün ışığında ortaya çıkan gelişmeler, yatırımcılarda büyük bir güven sorununu yeniden tetikledi. Konuyu ilişkin yorum yapan uzmanlar ise “emanet cüzdanlardan” uzak durulmasını tavsiye etti. Uzmanlara göre kripto endüstrisinde yaşanan bu gelişmeler yakından takip edilerek, dikkat edilmelidir.

On-chain verilere göre yatırımcılar da benzeri bir eğilime sahip. Birçok yatırımcı emanet cüzdanları veya borsaları terk ederek kişisel cüzdanları kullanmaya başladı. 9 kasım tarihinde bu transferler hat safhaya ulaştı. Verilere göre 90.000 Bitcoin token’ı (BTC) borsaları terk etti. Bu sayı Mayıs ve Haziran aylarından çok daha yüksek bir sayıyı temsil ediyor.

Bitcoin on-chain veri

Glassnode’un diğer bir verisine göre son bir haftada çekim yapan adres sayısı saatlik ortalama 3000 gibi şaşırtıcı bir seviyede seyretti.

Bitcoin glassnode verisi

Bitcoin Fiyat Analizi: Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Söz konusu Bitcoin verileri önemli detayları sunsa da hikayenin tamamını temsil etmiyor. BTC rezervleri hızlı bir şekilde borsaları terk etti. Nitekim CryptoQuant’ın verilerine göre BTC rezervlerinin Şubat 2018’den daha düşük seviyede yer alıyor.

CryptoQuant, FTX ve Kucoin gibi finansal sorunları olduğu bildirilenler de dahil olmak üzere toplam 38 borsayı takip ediyor.

Bitcoin borsa verisi

CoinGlass’ten gelen veriler ise 13 Kasım’a kadar haftalık 177.000 Bitcoin çekildiğini ortaya koydu. Nitekim bu veriler ortalama 3 ilyar dolarlık varlığı temsil ediyor.

Bitcoin fiyat grafiği

Glassnode’un kıdemli analisti Checkmate, ‘tuhaf’ olarak tanımladığı üç borsayı da isimlendirdi. Analiste göre Huobi, Gate.io ve Crypto.com borsaları dikkat çekiyor.

“Bitcoin bakiyeleri, cüzdan kümelemeye dayalı en iyi tahmindir. Bir aşırı tahminden daha düşük bir sınır olma olasılıkları daha yüksektir. Borsalar arasındaki bu fon akışları, hem gerçek müşterileri hem de FTX/Alameda’yı içeriyor. Ayrılması zor, bu nedenle dengeye göre görünüyor.”

Michaël van de Poppe, mevcut senaryonun nasıl gelişebileceğini tahmin ederken, en kötüsünün henüz bitmediğini belirtti.

“Muhtemelen önümüzdeki haftalarda borsalarla ilgili daha fazla sorun yaşayacağız, ancak muhtemelen bir ton dedikodu da olacak. Bu nedenle güvende kalın ve sakın olun. Duygusal kararlardan uzak durun. Pek iyi bir dönemden geçmiyoruz ancak bunu da güçlü bir şekilde atlatacağız.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coin Telegraph
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?