Milyarder Yatırımcı Ray Dalio: ABD Hükümeti Bitcoin’e Sermaye Akışını Yasaklayabilir

0

Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, bir LinkedIn gönderisinde, ABD hükümetinin en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’e ve altına sermaye hareketlerini yasaklayabileceğini söyledi. Dalio’ya göre hükümet çeşitli varlık sınıflarındaki akışları manipüle etmek için “şok edici” vergi artışları uygulayabilir:

“Eğer tarih ve mantık bir rehberse politika yapıcılar vergileri yükseltecek ve sermaye hareketlerinin tahvil dışı varlıklara, diğer servet saklama araçlarına ve başka vergi rejimlerine yönelmesinden hoşlanmayacaktır. Dolayısıyla Bitcoin, altın vb. gibi araçlara akan sermaye hareketlerine kısıtlamalar getirebilirler. Bu vergi değişimleri beklenenden daha şoke edici olabilir.”

Bununla birlikte, bahsettiği çeşitli varlık sınıflarına Bitcoin’i açıkça dahil eden Dalio, yatırımcılara tahvil dışı ve dolar cinsi olmayan varlıklardan “iyi çeşitlendirilmiş” portföy oluşturmalarını tavsiye ediyor. Milyarder ayrıca, nakit paranın çöp olduğu fikrinin arkasında durmaya devam ediyor ve okuyucularını parayı ellerinde tutmamaya çağırıyor.

“Nakdin çöp olduğuna ve olmaya devam edeceğine, enflasyona göre ciddi negatif getiri sağlayacağına inanıyorum. Dolayısıyla nakit tutmak yerine nakit borçlanıp daha yüksek getirili, tahvil dışı varlıklara yönelmeli. Piyasalara çok fazla para enjekte edildi.”

Ünlü yatırımcı, ABD’nin kapitalistler için “misafirperver olmayan” hale gelebileceğini öngörüyor.

Dalio’nun söz konusu yazısına yanıt olarak, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’in çeşitlendirilmiş bir portföyden daha “pratik” olduğunu iddia ederek tahvil sorununa “açık çözüm” olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük hedge fonunun başkanı Dalio geçmişte bir Bitcoin’e şüpheyle yaklaşmış olsa da, sonunda önde gelen kripto para birimine olan yaklaşımını değiştirdi. Bitcoin’in “iyi bir değer deposu” olduğunu kabul etti. Firmanın yatırım araştırma direktörü Rebecca Patterson’ın yakın zamanda yaptığı bir açıklamaya göre, Bridgewater’ın kendisi de önümüzdeki dönemlerde Bitcoin ile ilgilenebilir.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın