MicroStrategy’nin Yeni Planı: Daha Fazla Bitcoin Almak İçin Tahvil İhraç Edecek

Bitcoin, 1 Aralık’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.915 dolar’a dokundu ve ardından büyük kaldıraçlı uzun vadeli tasfiyenin ortasında 18.100 dolar’ı yeniden test etti. Ancak, aşağı yönlü ivme azaldı ve fiyat, 19.000 dolar’ın üzerine çıktı.

Önde gelen dijital varlık, Mart çöküşünden sonra %500’ün üzerinde kazanç elde ederken, birçok uzman, büyüme yeniden başlamadan önce fiyatın derin bir düzeltmeye hazır olabileceği konusunda uyarıyor.

Bununla birlikte, en büyük Bitcoin sahiplerinden biri, 400.000 dolar değerinde Bitcoin satın alarak kripto para birimi piyasası benimsenmesini arttırmayı planlıyor. Microstrategy, edinilen bilgilere göre, şirket hisselerini piyasaya sürülerek oluşturulan borç tahvillerinin Bitcoin almak için kullanılması sağlanacak. Söz konusu 400 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı şirketin BTC varlıklarını 20.833 BTC daha arttıracak ve toplam fon miktarını 62.000 BTC’ye ulaştıracak.

Microstrategy plan doğrultusunda, tahvil sahiplerine Aralık 2025’e kadar altı aylık faiz ödeyecek. Şirket ayrıca tahvilleri 20 Aralık 2023’ten itibaren nakde çevirme hakkını saklı tutuyor. Ayrıca MicroStrategy, teklifin başlamasından itibaren 13 gün içerisinde tahvili satın alan ilk alıcılara 60 milyon dolara kadar ek tahvil sunabilir. Bunların yanında söz konusu menkul kıymetler Menkul Kıymet Yasası 144. Kuralı’na göre ihraç edilecek ve yalnızca nitelikli kurumsal yatırımcılara sunulacak.

MicroStrategy ve Bitcoin

Şirket, Ağustos 2020’den beri aktif olarak Bitcoin satın alıyor. O dönem il olarak MicroStrategy, ücretler ve masraflar dahil olmak üzere toplam 250 milyon dolarlık bir değerle 21.454 BTC satın aldı. Satın alma anında, BTC 11.000 dolar’ın üzerinde işlem görüyordu. Ayrıca şirket, Bitcoin’i Birincil Hazine rezerv varlığı ve yeni bir sermaye tahsisi stratejisinin bir parçası olarak duyurdu.

Eylül ayında ise, MicroStrategy Bitcoin biriktirmeye başladı ve 16.796 adet BTC satın almak için 175 milyon dolar daha harcadı. O zamanlar, BTC yaklaşık 10.500 dolar’dan işlem görüyordu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan bir dosyaya göre, 4 Aralık’ta şirket, ortalama 19.427 dolarlık bir alım fiyatından 2.574 BTC almak için 50 milyon dolar daha ödedi. Böylece şirket toplamda 40.824 Bitcoin satın almak için 475 milyon dolar harcadı.

MicroStrategy’nin BTC yatırımının cari kur üzerinden 775 milyon dolar olduğu düşünülürse, yatırım getirisi %63 olarak gerçekleşti. MicroStrategy’nin hisse senedi fiyatı, şirketin Bitcoin odaklı yatırım stratejisini açıklamasının ardından yükselişe geçti.

Diğer kurumsal yatırımcılar ve yüksek profilli şirketler liderliği takip etti ve servetlerinin bir kısmını dijital varlıklara aktardı. Bunu yanında kurumsal para girişi, kripto para piyasası için yeni bir ralli oluşturdu ve onu 2017’deki ralliden ayıran ayırt edici bir özellik haline geldi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.