MicroStrategy’nin Bitcoin Konferansı, BTC Fiyatını Nasıl Etkiledi?

2020’de MicroStrategy, Bitcoin’i birincil rezerv varlığı olarak benimseyen ilk halka açık şirket oldu. Bu gelişme geçen yılın en çok konuşulan olaylarından biriydi.

Şirket kısa süre önce diğer şirketlerin MicroStrategy’nin rezerv stratejisini benimsemesini amaçlayan bir konferansa ev sahipliği yaptı. CEO’su Michael Saylor‘ın, büyük bir BTC boğası olduğunu belirtmekte fayda var. Saylor, “MicroStrategy World 2021” konferansına 22.000 kişinin kaydolduğunu açıkladı. Bunlardan yaklaşık 8.000’i, 6.917 farklı şirketin temsilcisiyle yaptığı “Bitcoin for Corporation” konuşmasına katıldı.

Etkinliğe katılan kurumlar ve temsilcileri arasında Galaxy Digital kurucu ortağı Mike Novogratz; Global Kurumsal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Vince Kwok; Gemini’nin Küresel İş Geliştirme Başkanı Dave Abner; Grayscale Investments CEO’su Michael Sonnenshein; NYDIG kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ross Stevens yer aldı.

Saylor, etkinliğe katılımı “çok kuvvetli” olarak nitelendirdi. Şirketin web sitesine, MicroStrategy’nin 2020’de Bitcoin satın almak için kullandığı oturumlar ve “Başucu Kitabı” (Playbook)  yüklendi. Saylor, daha fazla şirketin Bitcoin ağına katılmasını istiyor ve ihtiyaç duydukları malzeme ve araçları sağlamaya istekli.

NYDIG CEO’su Ross Stevens, 2021’in sonunda 25 milyar dolar’dan fazla bir miktarın kurumlardan Bitcoin pazarına akacağını düşünüyor. Bununla birlikte, MicroStrategy’nin (MSTR) hisseleri, Ecoinometrics kayıtlarına göre BTC’nin uyarlanmasından bu yana %468’in üzerinde değer kazandı. Dolayısıyla Stevens’ın öngörüsünün gerçekleşmesi, sürpriz olmaz.

MicroStrategy etkinliği, kripto pazarına kurumsal katılımın artmasıyla aynı zamana denk geldi. Analist Willy Woo’nun verileri, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, büyük borsalarda BTC çıkışlarında bir artış olduğunu gösteriyor. Başlangıçta, analist bunu MicroStrategy’nin konferansına bağladı.

 

Bununla birlikte, Woo, satın alımların tam olarak kurumlar tarafından değil, kişisel rezervleri için şirketlerdeki yöneticiler ve kıdemli üyeler tarafından yapıldığını düşünüyor. Bunun nedeni, halka açık şirketlerin ABD’de Bitcoin satın almak için başvurduktan sonra 6 ila 9 ay arasında teslim edilebilecek bir izin almalarının gerekiyor olması. Yani konferansın hemen ardından şirketlerin direkt olarak Bitcoin satın alması ve fiyatı yükseltmesi mümkün görünmüyor. Analist, MicroStrategy’nin 2020’deki stratejisini açıklamadan önce on-chain verilerin benzer göründüğünü belirtti. Yani aynı etki, Microstrategy’nin ilk satın alımlarını açıklamasından 6 ay önce de görüldü.

Bu nedenle analist, 2021’in sonuna kadar borsalardan BTC çıkışlarında ve Bitcoin’i benimseyen şirket sayılarında daha fazla artış gerçekleşmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Son olarak Bitcoin yazının kaleme alındığı sırada 40.000 dolar’lık seviyenin reddedilmesinin ardından 39.096 dolar’dan işlem görüyor..

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.