MicroStrategy’nin Bitcoin Konferansı, BTC Fiyatını Nasıl Etkiledi?

0

2020’de MicroStrategy, Bitcoin’i birincil rezerv varlığı olarak benimseyen ilk halka açık şirket oldu. Bu gelişme geçen yılın en çok konuşulan olaylarından biriydi.

Şirket kısa süre önce diğer şirketlerin MicroStrategy’nin rezerv stratejisini benimsemesini amaçlayan bir konferansa ev sahipliği yaptı. CEO’su Michael Saylor‘ın, büyük bir BTC boğası olduğunu belirtmekte fayda var. Saylor, “MicroStrategy World 2021” konferansına 22.000 kişinin kaydolduğunu açıkladı. Bunlardan yaklaşık 8.000’i, 6.917 farklı şirketin temsilcisiyle yaptığı “Bitcoin for Corporation” konuşmasına katıldı.

Etkinliğe katılan kurumlar ve temsilcileri arasında Galaxy Digital kurucu ortağı Mike Novogratz; Global Kurumsal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Vince Kwok; Gemini’nin Küresel İş Geliştirme Başkanı Dave Abner; Grayscale Investments CEO’su Michael Sonnenshein; NYDIG kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ross Stevens yer aldı.

Saylor, etkinliğe katılımı “çok kuvvetli” olarak nitelendirdi. Şirketin web sitesine, MicroStrategy’nin 2020’de Bitcoin satın almak için kullandığı oturumlar ve “Başucu Kitabı” (Playbook)  yüklendi. Saylor, daha fazla şirketin Bitcoin ağına katılmasını istiyor ve ihtiyaç duydukları malzeme ve araçları sağlamaya istekli.

NYDIG CEO’su Ross Stevens, 2021’in sonunda 25 milyar dolar’dan fazla bir miktarın kurumlardan Bitcoin pazarına akacağını düşünüyor. Bununla birlikte, MicroStrategy’nin (MSTR) hisseleri, Ecoinometrics kayıtlarına göre BTC’nin uyarlanmasından bu yana %468’in üzerinde değer kazandı. Dolayısıyla Stevens’ın öngörüsünün gerçekleşmesi, sürpriz olmaz.

MicroStrategy etkinliği, kripto pazarına kurumsal katılımın artmasıyla aynı zamana denk geldi. Analist Willy Woo’nun verileri, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, büyük borsalarda BTC çıkışlarında bir artış olduğunu gösteriyor. Başlangıçta, analist bunu MicroStrategy’nin konferansına bağladı.

 

Bununla birlikte, Woo, satın alımların tam olarak kurumlar tarafından değil, kişisel rezervleri için şirketlerdeki yöneticiler ve kıdemli üyeler tarafından yapıldığını düşünüyor. Bunun nedeni, halka açık şirketlerin ABD’de Bitcoin satın almak için başvurduktan sonra 6 ila 9 ay arasında teslim edilebilecek bir izin almalarının gerekiyor olması. Yani konferansın hemen ardından şirketlerin direkt olarak Bitcoin satın alması ve fiyatı yükseltmesi mümkün görünmüyor. Analist, MicroStrategy’nin 2020’deki stratejisini açıklamadan önce on-chain verilerin benzer göründüğünü belirtti. Yani aynı etki, Microstrategy’nin ilk satın alımlarını açıklamasından 6 ay önce de görüldü.

Bu nedenle analist, 2021’in sonuna kadar borsalardan BTC çıkışlarında ve Bitcoin’i benimseyen şirket sayılarında daha fazla artış gerçekleşmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Son olarak Bitcoin yazının kaleme alındığı sırada 40.000 dolar’lık seviyenin reddedilmesinin ardından 39.096 dolar’dan işlem görüyor..

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın