Aralık 10, 2020

MicroStrategy Neden Bitcoin’e Yatırım Yapmayı Bırakmıyor?

MicroStrategy ve Michael Saylor, Ağustos-Eylül aylarında Bitcoin’e 425 milyon dolar civarında yatırım yaptı. Bu yatırımın tek amacı, nakit rezervlerinin satın alma gücünü Bitcoin’e dönüştürüp korumaktı.

Başlangıçta şirket için oldukça faydalı olsa da, MicroStrategy şimdi olayını büyütüyor gibi görünüyor. Yakın tarihli bir Ecoinometrics raporuna göre MicroStrategy, Bitcoin’e 400 milyon dolar daha yatırım yapmaya çalışıyor olabilir. Böyle bir yatırımla MSTR, nakit rezervlerinin karlılığını tek başına incelemiyor olabilir. Bunun yerine, kendi hisse senedi değerinin iyileştirilmesiyle ilgilenmesi de mantıklı.

Tablolar Nasıl Bir Hareketlenme Gösteriyor?

2020’de BTC – MSTR – NASDAQ arasındaki büyümeye baktığımızda, MSTR ve BTC parabolik bir yükselişte olmuştur. Bu şaşırtıcı bir fark çünkü 2019 ve Ağustos 2020 arasında MSTR, NASDAQ ile %51 korelasyondan yararlandı.

Aslında, BTC yatırım programının başlangıcından bu yana hisse senedi değerindeki artış da hızlandı. MSTR’nin BTC ile %52 korelasyona sahip olması, korelasyonu tersine döndürdü. Bu alışılmadık bir durum değil, çünkü Saylor ve MicroStrategy birikim aşamasının başlangıcında olduklarını anlamış durumdalar.

Bu kurumlar Bitcoin’in güçlü bir değer deposuna sahip olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, MSTR’nin Bitcoin ile yatırım planı artık hisse senedi değerini de iyileştirdi.

Peki Kurumlar Bu Yatırımlar İle Güvende Mi?

MicroStrategy’nin yatırım planının çok agresif olduğunu söyleyebiliriz. Bitcoin’in değerindeki 2017 zamanındaki gibi herhangi bir düşüşü bu kuruluşlar için büyük hasara yol açabilir. Bununla birlikte, Bitcoin’in ekonomik manzarasının son zamanlarda önemli ölçüde değiştiğini belirtebiliriz.

MSTR ile birlikte diğer kurumlar da bu yolu takip edebilir. Bitgo ve Grayscale gibi saklama hizmetleri şu anda kurumsal yatırımcıları temsil etmede ön saflarda yer alıyor ve yatırımcıların bu borsalara sıklıkla prim ödediğini belirtebiliriz.

Grayscale’in 2020’de muazzam miktarda BTC sahiplenmesi, müşterilerinin gün geçtikçe arttığını gösteriyor. MicroStrategy de planlarını halka açık hale getirmesiyle dikkat çekiyor. Başkalarının açıkca Bitcoin’e büyük yatırımlar yapması pek zaman alacak gibi görünmüyor.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?