MicroStrategy Neden Bitcoin’e Yatırım Yapmayı Bırakmıyor?

0

MicroStrategy ve Michael Saylor, Ağustos-Eylül aylarında Bitcoin’e 425 milyon dolar civarında yatırım yaptı. Bu yatırımın tek amacı, nakit rezervlerinin satın alma gücünü Bitcoin’e dönüştürüp korumaktı.

Başlangıçta şirket için oldukça faydalı olsa da, MicroStrategy şimdi olayını büyütüyor gibi görünüyor. Yakın tarihli bir Ecoinometrics raporuna göre MicroStrategy, Bitcoin’e 400 milyon dolar daha yatırım yapmaya çalışıyor olabilir. Böyle bir yatırımla MSTR, nakit rezervlerinin karlılığını tek başına incelemiyor olabilir. Bunun yerine, kendi hisse senedi değerinin iyileştirilmesiyle ilgilenmesi de mantıklı.

Tablolar Nasıl Bir Hareketlenme Gösteriyor?

2020’de BTC – MSTR – NASDAQ arasındaki büyümeye baktığımızda, MSTR ve BTC parabolik bir yükselişte olmuştur. Bu şaşırtıcı bir fark çünkü 2019 ve Ağustos 2020 arasında MSTR, NASDAQ ile %51 korelasyondan yararlandı.

Aslında, BTC yatırım programının başlangıcından bu yana hisse senedi değerindeki artış da hızlandı. MSTR’nin BTC ile %52 korelasyona sahip olması, korelasyonu tersine döndürdü. Bu alışılmadık bir durum değil, çünkü Saylor ve MicroStrategy birikim aşamasının başlangıcında olduklarını anlamış durumdalar.

Bu kurumlar Bitcoin’in güçlü bir değer deposuna sahip olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, MSTR’nin Bitcoin ile yatırım planı artık hisse senedi değerini de iyileştirdi.

Peki Kurumlar Bu Yatırımlar İle Güvende Mi?

MicroStrategy’nin yatırım planının çok agresif olduğunu söyleyebiliriz. Bitcoin’in değerindeki 2017 zamanındaki gibi herhangi bir düşüşü bu kuruluşlar için büyük hasara yol açabilir. Bununla birlikte, Bitcoin’in ekonomik manzarasının son zamanlarda önemli ölçüde değiştiğini belirtebiliriz.

MSTR ile birlikte diğer kurumlar da bu yolu takip edebilir. Bitgo ve Grayscale gibi saklama hizmetleri şu anda kurumsal yatırımcıları temsil etmede ön saflarda yer alıyor ve yatırımcıların bu borsalara sıklıkla prim ödediğini belirtebiliriz.

Grayscale’in 2020’de muazzam miktarda BTC sahiplenmesi, müşterilerinin gün geçtikçe arttığını gösteriyor. MicroStrategy de planlarını halka açık hale getirmesiyle dikkat çekiyor. Başkalarının açıkca Bitcoin’e büyük yatırımlar yapması pek zaman alacak gibi görünmüyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın