MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Neden Altın Yerine Bitcoin’i Seçtiğini Açıkladı!

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Binance Blockchain Week etkinliğinde Bitcoin ve altına dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Ünlü CEO, parasal enflasyonun mevcut ortamında, Bitcoin’in (BTC) değer deposu sorunu için mantıklı bir çözüm olduğunu söyledi.

MicroStrategy, son zamanlarda Bitcoin’de kurumsal yatırımın önünü açan geleneksel finans şirketlerinden biri. Saylor, şirketin geleneksel stratejisinin devlet tahvillerine yatırım yapmak olduğunu, ancak koronavirüs salgınının neden olduğu son dönemde yaşanan parasal genişlemenin MicroStrategy’yi alternatif değer depoları aramaya ittiğini açıkladı. Firma, nakit bakiyesinde hissedar değerinin kabaca %15’lik potansiyel bir kaybına bakarken, devlet tahvillerine, hisse senetlerine, gayrimenkule ve değerli metallere yatırım yapmayı düşündü. “Altının getirisi Bitcoin kadar zorlayıcı görünmüyordu” diyen Saylor şu ifadeleri kullandı:

“Bu yüzden sonunda kriptoyu bulduk çünkü aslında kripto dünyasında dijital bir altın yaratabilirsiniz ve Bitcoin dijital altın.” 

Bitcoin’in kötü şöhretli volatilitesine de değinen Saylor, MicroStrategy’nin bir ticaret şirketi olmadığını ve bu nedenle günlük bazda kısa vadeli fiyat dalgalanmalarıyla ilgilenmediğini söyledi. Aksine, şirketin Bitcoin satın alması esasında uzun vadeli bir yatırım. Saylor bu konuyla ilgili, “Ama biz 10 yıllık bir yatırım yapıyoruz ve 10 yıl boyunca Bitcoin’e bakarsanız, hiç de volatil değil, sadece yükseliyor” ifadelerini kullandı. Bunun zaman tercihine bağlı olduğunu ekledi.

“Volatiliteden kaçınmak isteseydik, nakdi elimizde tutabilirdik, ancak 10 yılda değerimizin %75’ini kaybedeceğimizden %90 emin olurduk, değil mi? Bu, istikrarın bedeli. Değer kazanmak için ödediğiniz bedel volatilitedir”

Saylor, örneğin Şubat 2020’de Bitcoin sorulduğunda Bitcoin’in sadece “bir tür rahatsız edici siber dijital kripto meselesi” olduğunu söyleyeceğini kabul etti. Fakat ünlü CEO, mart ayındaki çöküş sırasında durumun değiştiğini belirtti.

Son olarak Saylor Bitcoin’in, nakit zengini bir hazineye sahip kamu veya özel herhangi bir şirket için parasal enflasyona karşı bir değer deposu görevi görebileceğini söyledi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.