MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Neden Altın Yerine Bitcoin’i Seçtiğini Açıkladı!

0

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Binance Blockchain Week etkinliğinde Bitcoin ve altına dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Ünlü CEO, parasal enflasyonun mevcut ortamında, Bitcoin’in (BTC) değer deposu sorunu için mantıklı bir çözüm olduğunu söyledi.

MicroStrategy, son zamanlarda Bitcoin’de kurumsal yatırımın önünü açan geleneksel finans şirketlerinden biri. Saylor, şirketin geleneksel stratejisinin devlet tahvillerine yatırım yapmak olduğunu, ancak koronavirüs salgınının neden olduğu son dönemde yaşanan parasal genişlemenin MicroStrategy’yi alternatif değer depoları aramaya ittiğini açıkladı. Firma, nakit bakiyesinde hissedar değerinin kabaca %15’lik potansiyel bir kaybına bakarken, devlet tahvillerine, hisse senetlerine, gayrimenkule ve değerli metallere yatırım yapmayı düşündü. “Altının getirisi Bitcoin kadar zorlayıcı görünmüyordu” diyen Saylor şu ifadeleri kullandı:

“Bu yüzden sonunda kriptoyu bulduk çünkü aslında kripto dünyasında dijital bir altın yaratabilirsiniz ve Bitcoin dijital altın.” 

Bitcoin’in kötü şöhretli volatilitesine de değinen Saylor, MicroStrategy’nin bir ticaret şirketi olmadığını ve bu nedenle günlük bazda kısa vadeli fiyat dalgalanmalarıyla ilgilenmediğini söyledi. Aksine, şirketin Bitcoin satın alması esasında uzun vadeli bir yatırım. Saylor bu konuyla ilgili, “Ama biz 10 yıllık bir yatırım yapıyoruz ve 10 yıl boyunca Bitcoin’e bakarsanız, hiç de volatil değil, sadece yükseliyor” ifadelerini kullandı. Bunun zaman tercihine bağlı olduğunu ekledi.

“Volatiliteden kaçınmak isteseydik, nakdi elimizde tutabilirdik, ancak 10 yılda değerimizin %75’ini kaybedeceğimizden %90 emin olurduk, değil mi? Bu, istikrarın bedeli. Değer kazanmak için ödediğiniz bedel volatilitedir”

Saylor, örneğin Şubat 2020’de Bitcoin sorulduğunda Bitcoin’in sadece “bir tür rahatsız edici siber dijital kripto meselesi” olduğunu söyleyeceğini kabul etti. Fakat ünlü CEO, mart ayındaki çöküş sırasında durumun değiştiğini belirtti.

Son olarak Saylor Bitcoin’in, nakit zengini bir hazineye sahip kamu veya özel herhangi bir şirket için parasal enflasyona karşı bir değer deposu görevi görebileceğini söyledi.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın