Microsoft Uyardı: Kötü Amaçlı Madencilik Yazılımı 80.000 Bilgisayara Bulaştı!

Kripto para madenciliği sektörde hızla büyüyen bir fenomen haline geldi. Gün geçtikçe daha çok insan “madencilik” sayesinde kripto para kazanmaya başladı. Bu madenciler bu iş için gittikçe farklı yöntemler geliştiriyor. Maalesef bunların hepsi yasal değil.

Microsoft tarafından paylaşılan en son araştırmaya göre, Dexphot isimli bir kötü amaçlı madencilik yazılımının 80.000’den fazla bilgisayara bulaşmış olduğu görülüyor.

Dexphot isimli bu kötü amaçlı yazılım kötü amaçlı yazılımın kullanıcı verileri çalmaktan ziyade madencilik yapıyor. Kullanıcı kötü amaçlı yazılımı bir şekilde fark edip silmeye çalışırsa da anında tekrar yükleniyor. Microsoft Defender ATP Araştırma Ekibi’nin kötü amaçlı yazılım analizcisi Hazel Kim konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Dexphot ana akım medyanın ilgisini çekecek türden bir saldırı değil. Bu, ilgi yerine gizli gizli işlerini yürütüp herhangi bir anda madencilik yapabilen bir yazılım. Bunun amacı da coin madenciliği yazılımı yüklemek ve bilgisayarın işlemcisi gibi kaynaklarından faydalanmak.”

Ek olarak Dexphot isimli bu yazılımın en çok WAV ses dosyalarında tespit edildiği de edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.