Mevcut Bitcoin Arzının Ne Kadarı Ticaret İçin Kullanılıyor?

Blockchain analitik firması Chainalysis’in yeni bir raporuna göre, sadece 3,5 milyon bitcoin – toplam arzın yaklaşık %19’u – ticaret için kullanılıyor. Rapor verilerine göre, Haziran 2020 itibariyle yaklaşık 18.6 milyon Bitcoin çıkarıldı ve bu arzın büyük kısmı uzun vadede tutuluyor.

Chainalysis, mevcut bitcoin arzının yaklaşık %60’ının, şimdiye kadar aldıkları bitcoin’in %25’inden fazlasını satmamış taraflar tarafından tutulduğunu tespit etti. Firma bu arzı “uzun vadeli yatırımlar için elde tutulan” olarak sınıflandırdı.

Mevcut Bitcoin arzının %20’lik kısmı, Chainalysis’in “kayıp Bitcoin” olarak adlandırdığı beş yıl veya daha uzun bir süredir taşınmamış olanlar.

Kalan kısım, çoğunlukla borsalar arasında ticaret için kullanılıyor. Chainalysis, bu miktarın Bitcoin fiyatının belirlenmesine yardımcı olduğunu söyledi. Rapor, uzun vadeli yatırımcıların elinde tuttuğu bitcoin’in, kripto para birimi daha sınırlı hale geldiğinden, sonunda piyasada önemli bir likidite kaynağı olabileceğini öne sürdü.

Raporda ayrıca, 2020 boyunca haftada 340.000 kişinin aktif Bitcoin yatırımcısı olduğu ortaya koyuldu. Chainalysis bu tüccarları iki kategoriye ayırdı: perakende ve profesyonel. Perakende tüccarlar, bir seferde 10.000 dolardan daha az Bitcoin yatıranlar olarak sınıflandırdı. Rapora göre perakende transferler borsalara gönderilen transferlerin %96’sını oluşturuyor.

Profesyonel tüccarlar ise, piyasa likiditesini kontrol etmede daha büyük bir rol oynamasına rağmen, 2020’de haftalık transferlerin çok daha azını oluşturuyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.