Haziran 25, 2022

Mevcut Ayı Piyasası Diğerlerinden Farklı – İşte Nedeni


Son güncellenme : 25.06.2022 - 20:04

Bitcoin, kasım ayında ulaştığı en yüksek seviyesinden bu yana %73’e yakın değer kaybetti ve çok açık bir şekilde bir ‘ayı piyasasına’ girdi.

Mevcut makroekonomik faktörler ise bu ayı piyasasının, daha önce 2018 ve 2020’de görülen ayı piyasasından oldukça farklı kılıyor ve toparlanma şansını daha da zorlaştırıyor. Makroekonomik faktörlerde tetiklenen bu piyasa trendi ise kripto piyasalarının toplam değerinde 2 trilyon doları aşan bir düşüşe de neden oldu.

Koinfinans.com olarak belirttiğimiz gibi, On-chain veri firması Glassnode’un paylaştığı güncel verilere göre, Bitcoin’in geçmiş ayı piyasalarından önemli ölçüde daha büyük seviyede bir ‘sermaye çıkışı’ yaşadığı da ortaya çıktı.

Kripto para piyasasının %43’ünü temsil eden Bitcoin, ‘gerçekleşen fiyatının’ çok altında işlem görüyor ve bu da birçok yatırımcının aslında zarar ettiğini ortaya koyuyor.

Bitcoin 21.400 dolar civarında işlem görüyor. Anında iyileşmeyi teşvik edebilecek birkaç faktör ise varlığını koruyor.

Teknik Göstergeler Bitcoin için Pek Olumlu Değil

Glassnode, Bitcoin fiyatının önceki ayı piyasası kayıplarının üst sınırı civarında olmasına rağmen, diğer teknik faktörlerin daha büyük sıkıntı yaşadığını belirtti.

BTC, 200 günlük hareketli ortalamasının oldukça altına düştü ve genel olarak tarihteki işlem günlerinin yalnızca %2’sinden daha iyi durumda. Bu aynı zamanda çok daha düşük değerlemelerde meydana geldi. Glassnode’a göre, spot fiyatlar şu anda gerçekleşen fiyata göre %11,3 düşüşte ve bu da ortalama trader’ların artık zarar ettiğini gösteriyor.

Böyle bir senaryo, önceki ayı piyasalarında bir dip göstermişti. Ama durum şu an pek öyle görünmüyor. Sermaye çıkışları da BTC için en kötü durumda ki şu an 2020 COVID-19 çöküşünden bile daha kötü durumda.

“Artık 2021-22 Bitcoin ayı piyasasının tarihin en önemli olmasa da en önemlilerinden biri olduğunu kesin olarak iddia edebiliriz. -Glassnode”

Bitcoin, önceki Federal Rezerv döngülerinde işlem görmüş olsa da, bu popüler bir yatırım aracı olarak ilk döngüsü olacak. Aynı zamanda, BTC’nin yaygın enflasyon ve durgunluk riskleri ile ilk büyük buluşması olacak.

Bitcoin başlangıçta etkili bir enflasyon koruması olarak alınmıştı. Ancak 2022’de bu rolde büyük ölçüde başarısız oldu.

Fed, faiz oranlarını en azından yıl sonuna kadar tutmaya karar verirken, Bitcoin’in baskı altında kalması bekleniyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?