Eylül 12, 2023

Metrikler Litecoin’in Geleceği Hakkında Ne Söylüyor: Altcoin Piyasanın Dibine Mi Yaklaşıyor?


Litecoin ‘in üçüncü blok zinciri yarılanması sonrasında, coin birikiminde belirgin bir artış gözlemlenmiştir. Bu önemli olaydan bir ay sonra, yatırımcı davranışı, artan birikim nedeniyle LTC’nin yükseliş fiyat hareketini kaydetme beklentilerinin arttığını gösteriyor.

Kripto analisti VICKADO, bir tweetinde IntoTheBlock’un verilerine atıfta bulunarak, son günlerde Litecoin’in adres bakiyelerinde bir artış olduğunu vurguladı. Bu da hakim satın alma duyarlılığının açık bir kanıtı. Dahası, blok zinciri geçtiğimiz ay boyunca sahip girişinde %360’lık şaşırtıcı bir artışa tanık oldu. Ayrıca, uzun vadeli Litecoin sahiplerinin sayısının 5 milyonu aşmasıyla, kripto para birimine olan inançları sarsılmaz görünüyor.

İlginç bir şekilde, bu birikim eğilimi yarılanma olayından sonra ivme kazandı. Yatırımcılar önümüzdeki aylarda olumlu bir LTC fiyat yörüngesi bekliyorlar. Buna ek olarak, LTC etrafındaki artan balina aktivitesi, büyük oyuncuların da bahislerini koruyor olabileceği anlamına geliyor.

Litecoin’in Piyasa Dibi

Yatırımcıların canlı beklentilerine rağmen Litecoin’in piyasa performansı farklı bir tablo çiziyor. CoinMarketCap’e göre, LTC’nin değeri bir önceki hafta %5’in üzerinde düşüş gösterdi ve şu anda 59,68 dolardan işlem görerek 4,3 milyar doları aşan bir piyasa değerine sahip. Yatırımcı duyarlılığı ile piyasa gerçekliği arasındaki bu uyumsuzluk önemli bir soruyu gündeme getiriyor: Litecoin piyasanın dibine yaklaşıyor mu?

Bazı göstergeler bunu gösteriyor. Litecoin’in “adil değerine” göre aşırı mı yoksa düşük mü değerlendiğini ayırt eden LTC’nin MVRV Z Skoru, kripto paranın düşük değerlenmiş olabileceğini ortaya koyuyor. Piyasa değerleri gerçekleşen değerlerin önemli ölçüde gerisinde kaldığında, bu durum genellikle piyasa diplerine işaret eder. Mevcut veriler, LTC’nin MVRV Z Skorunun yeşil bölgenin altında konumlandığını ve potansiyel olarak bir piyasa dibini ima ettiğini göstermektedir.

Benzer şekilde, altcoin için 0,97 olan aSORP metriği, yatırımcıların varlıklarını zararına elden çıkarıyor olabileceğini gösterir ki bu da ayı piyasasının ortasında bir başka potansiyel piyasa dip işaretidir.

Aksine, bu yükseliş göstergeleriyle bile, daha geniş piyasa karışık bir duyarlılık sergiliyor. LunarCrush’tan alınan veriler, geçtiğimiz hafta LTC için hem yükseliş hem de düşüş eğilimlerinde %100’e yakın bir artış olduğunu ortaya koyuyor. Buna ek olarak, LTC’nin genellikle düşüş göstergesi olan yükselen Altrank’ı da belirsizliği artırıyor.

Bu karışık sinyaller göz önünde bulundurulduğunda, Litecoin yatırımcılarının yatırım kararları vermeden önce hem on-chain ölçümleri hem de hakim piyasa duygularını iyice analiz ederek dikkatli davranmaları zorunludur.

Kaynak : ETHNews

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?