Mart 14, 2023

Meta’dan NFT’ler İçin Şok Açıklama: İşte Detaylar!


Facebook’un ana şirketi Meta, NFT projesi üzerinde 18 aydan fazla bir süre çalıştıktan sonra projeyi durdurduğunu açıkladı.

Meta’da Ticaret ve FinTech’e liderlik eden Stephane Kasriel duyuruyu bugün erken saatlerde yaptı. Şirketin şu anda neye odaklanmaları gerektiğine öncelik vermeye çalıştığını ve NFT’lerin bunun bir parçası olmadığını belirtti. Twitter mesajında Kasriel şunları belirtti.

“İçerik oluşturucuları, insanları ve işletmeleri desteklemenin diğer yollarına odaklanmak için dijital koleksiyonları (NFT’ler) şimdilik sonlandırıyoruz. Hem bugün hem de metaverse’de uygulamalarımızdaki içerik oluşturucuları, kişileri ve işletmeleri desteklemek için oluşturmaya devam ettiğimiz ürünlere uygulayabileceğimiz bir ton şey öğrendik.”

Şirket daha geçtiğimiz Eylül ayında Facebook ve Instagram’daki içerik oluşturucuların NFT‘leri paylaşmasına olanak tanıyan bir özelliği kullanıma sunmuştu. Bu destek 100’den fazla ülkeden içerik oluşturucular tarafından kullanılabiliyordu. Dolayısıyla NFT projesinin sona ermesi Meta gibi bir dev için çok kısa bir süreye denk geliyor.

Ancak Kasriel, “çalışmalarını büyütmek için Instagram ve Facebook’u kullanmaya devam eden çok sayıda NFT yaratıcısını” desteklemeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Meta Odağını NFT’lerden FinTech’e Kaydırıyor

Görünüşe göre Facebook‘un ana şirketi şimdi odağını NFT’lerden MetaPay gibi diğer FinTech ürünlerine doğru kaydırıyor. Bu, içerik oluşturucuların, hediyeler olarak adlandırılan popüler bahşiş özelliği gibi Meta platformlarında doğrudan para kazanmalarına olanak tanıyacak. Meta yöneticisi Kasriel şunları dile getirdi.

“İnsanların ve işletmelerin gelecekte ihtiyaç duyacağı fintech araçlarına yatırım yapmaya devam edeceğiz. Meta Pay ile ödemeleri kolaylaştırıyor, ödeme ve ödeme işlemlerini kolaylaştırıyor ve Meta genelinde mesajlaşma ödemelerine yatırım yapıyoruz”.

Facebook’un ana şirketi geçtiğimiz yıl çok sayıda işten çıkarma ile oldukça zor bir dönem geçirdi. Şirket Metaverse hayalini gerçeğe dönüştürürken maliyetleri düşürmek için mücadele ediyor. AR ve VR ürünleri bölümü – Reality Labs – geçen yıl 13,7 milyar dolar gibi şaşırtıcı bir zarar etti. Kasım 2022’de Meta, işgücünün yaklaşık %13’ünü ya da şaşırtıcı bir şekilde 11.000 kişiyi işten çıkardı.

Kaynak : CoinGape

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?