Şubat 16, 2024

Merkezi Olmayan Borsadan Gelen Duyuru Altcoin’in Ralli Yapmasına Yetti!


Önde gelen merkezi olmayan borsa Uniswap ‘in yerel token’ı UNI, son 24 saatte %10’un üzerine yükselişle piyasadaki iyileşmeden faydalanıyor. Fiyat 7,63 dolar seviyesinde ye alırken piyasa değeri 4,54 milyar dolar civarında. Haftalık yükseliş ise şimdiden %15’i aşmış durumda.

UNI için işlem hacmi de aynı dönemde %62 oranında artarak fiyattaki performansa paralellik gösterdi. İlginç bir şekilde, alım satım faaliyetlerindeki bu artış, geçtiğimiz hafta %0,37’lik hafif bir düşüş gözlemleyen coin’in genel dolaşım arzındaki hareketin aksine görünüyor.

Bu eğilimin bir sonucu olarak, UNI’nin mevcut dolaşımdaki arzı 753,77 milyon token olurken, 1,00 milyar token ile sınırlandırılmış olan maksimum arzının yaklaşık %75,38’ini oluşturmaktadır.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Uniswap’in yerel token’ının fiyatındaki artışı nedenlerinden biri vakfın v4 sürümünü duyurması oldu. Duyuruya göre, Uniswap v4 bu yılın 3. çeyreğinde hayata geçecek. Uniswap v4’ün geçen yıl Haziran 2023’te açıklanan ilk taslağı “kancalar” kavramını tanıtmıştı.

Bu kancalar, geliştiricilere belirli noktalarda özel mantık ekleme yetkisi vererek geleneksel akıllı sözleşmelerle sıklıkla ilişkilendirilen esneklik sorununa bir çözüm sunmakta. Bu özellik dinamik ayarlamalara olanak tanır ve çeşitli kullanım durumlarını kolaylaştırır. Kullanıcılar için kancaların uygulanması, potansiyel olarak daha düşük ücretler, gelişmiş varlık yönetimi stratejileri ve anında takas gibi yenilikçi özelliklere erişim vaat etmekte.

Ethereum’un Mart 2024’te yapılması beklenen Dencun yükseltmesiyle bağlantılı olarak, EIP 4788, EIP-1153 ve EIP-4844 dahil olmak üzere çeşitli Ethereum İyileştirme Teklifleri (EIP’ler) etkinleştirilecek. Uniswap v4 için özellikle önemli olan, geçici depolamayı tanıtacak olan EIP-1153’tür. Bu geliştirme, geliştiricilerin akıllı sözleşmeleri daha karmaşık işlevler için optimize etmelerini sağlayacaktır.

Uniswap Dolandırıcıları İş Başında

Merkezi olmayan borsayı kullanarak dolandırıcılık yapmak isteyenler de yakın dönemde artış kaydediyor. Kurucu Hayden Adams, Ethereum Name Service alan adları gibi görünen cüzdan adresleriyle türlü dolandırıcılıklar yapıldığına dair uyardı.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?