Merkez Bankası Düzenlemeleri ve Stablecoinler

0
329

Bankaların sağladığı dijital para birimleri kuralları, sabit paralar için kısıtlamalar yaratabilir.

Fiat destekli birkaç ülke ve bölge merkez bankası para birimlerini (CBDC) geliştirmektedirler.

Bazı düzenleyiciler, sabit parayı kısıtlayarak yasaklamayı hedefler. Bu nedenle CBDC’lere yer açmak temel esaslardandır. Ama bu kısıtlamalar hiç uygulanmamıştır.

Birçok merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirme kademesindedir. Bu durum ülkelerin bölgesel olarak fiat para birimlerine bağlı dijital bir varlık öne sürmeyi hedeflediği anlamına gelmektedir.

Bu gelişme, kripto endüstrisi için harika bir haber olarak kabul edilmiştir. Fakat son sonuçlar, CBDC düzenlemesinin var olan dolaşımda küresel çapta ünlenmiş stabilcoinlere zarar verip vermeyeceğini açıklamamıştır.

Stablecoin’ler Düzenlemelerle Birlikte Kısıtlanacak Mı?

Bu hafta, Çin Halk Bankası (PBoC), herhangi bir üçüncü tarafın yuan destekli kripto para birimi oluşturulmasına izin verilmeyeceğine dair bir yasa tasarısı bildirdi.

Belge, “Hiçbir birim veya birey, piyasada dolaşımda olan RMB’nin yerini alacak jeton, kupon ve dijital jeton yapamaz veya satamaz” diyor.

Yukarıdaki kuralı dikkate almayan firmalar, ürettikleri ürünlerin gelirinden elde edilen miktarın beş katı para cezasına çarptırılacak. Yasa kabul görürse eğer Çin’in CBDC’si vatandaşlar için önem taşıyan stabilcoin olacak.

Çin bu konuda tabiki de yalnız değil. Eylül ayında birkaç Avrupa ülkesi, düzenlemeler netlik kazanana kadar kısa bir süreliğine üçüncü taraf stabilcoinlerini kısıtlamıştır. Bu kısıtlamalar her ne kadar kalıcı olmasa da düzenlenmiş CBDC’lere yer açmak için ortaya çıkarılmıştır.

  • Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Avrupa Merkez Bankası’nın “para birimi ihraç etmesine izin verilen tek banka” olması gerektiğini dile getirdi.
  • Nisan ayında gerçekleşen uluslararası G20 toplantısında Finansal İstikrar Kurulu (FSB), stabilcoinler için kısıtlama önerisinde bulundu.

Finansal İstikrar Kurulu (FSB), ülkelerin kendi çapında CBDC’lerini oluşturmayı tavsiye etmemesine rağmen sadece yoğun olarak düzenlenmiş stabilcoin projeleri için boşluk oluşturmuştur. Bu yüzden CBDC’ler açık avantaj haline gelmiştir.

 

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın