Merkez Bankası Düzenlemeleri ve Stablecoinler

Bankaların sağladığı dijital para birimleri kuralları, sabit paralar için kısıtlamalar yaratabilir.

Fiat destekli birkaç ülke ve bölge merkez bankası para birimlerini (CBDC) geliştirmektedirler.

Bazı düzenleyiciler, sabit parayı kısıtlayarak yasaklamayı hedefler. Bu nedenle CBDC’lere yer açmak temel esaslardandır. Ama bu kısıtlamalar hiç uygulanmamıştır.

Birçok merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirme kademesindedir. Bu durum ülkelerin bölgesel olarak fiat para birimlerine bağlı dijital bir varlık öne sürmeyi hedeflediği anlamına gelmektedir.

Bu gelişme, kripto endüstrisi için harika bir haber olarak kabul edilmiştir. Fakat son sonuçlar, CBDC düzenlemesinin var olan dolaşımda küresel çapta ünlenmiş stabilcoinlere zarar verip vermeyeceğini açıklamamıştır.

Stablecoin’ler Düzenlemelerle Birlikte Kısıtlanacak Mı?

Bu hafta, Çin Halk Bankası (PBoC), herhangi bir üçüncü tarafın yuan destekli kripto para birimi oluşturulmasına izin verilmeyeceğine dair bir yasa tasarısı bildirdi.

Belge, “Hiçbir birim veya birey, piyasada dolaşımda olan RMB’nin yerini alacak jeton, kupon ve dijital jeton yapamaz veya satamaz” diyor.

Yukarıdaki kuralı dikkate almayan firmalar, ürettikleri ürünlerin gelirinden elde edilen miktarın beş katı para cezasına çarptırılacak. Yasa kabul görürse eğer Çin’in CBDC’si vatandaşlar için önem taşıyan stabilcoin olacak.

Çin bu konuda tabiki de yalnız değil. Eylül ayında birkaç Avrupa ülkesi, düzenlemeler netlik kazanana kadar kısa bir süreliğine üçüncü taraf stabilcoinlerini kısıtlamıştır. Bu kısıtlamalar her ne kadar kalıcı olmasa da düzenlenmiş CBDC’lere yer açmak için ortaya çıkarılmıştır.

  • Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Avrupa Merkez Bankası’nın “para birimi ihraç etmesine izin verilen tek banka” olması gerektiğini dile getirdi.
  • Nisan ayında gerçekleşen uluslararası G20 toplantısında Finansal İstikrar Kurulu (FSB), stabilcoinler için kısıtlama önerisinde bulundu.

Finansal İstikrar Kurulu (FSB), ülkelerin kendi çapında CBDC’lerini oluşturmayı tavsiye etmemesine rağmen sadece yoğun olarak düzenlenmiş stabilcoin projeleri için boşluk oluşturmuştur. Bu yüzden CBDC’ler açık avantaj haline gelmiştir.

 

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.