Ocak 25, 2020

Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine İlgi Artıyor!

Bank of International Settlements (BIS) hiçbir zaman Bitcoin’in yada herhangi bir kripto paranın büyük bir destekçisi olmadı, ancak Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC) inceleyen, gelişmekte olan ekonomilere dikkat çekmek için bir çalışma ortaya koydu.

BIS, merkez bankalarının dahil olduğu yıllık anketini yayınladı. BIS’in bu yıl yapmış olduğu anketine toplamda 66 merkez bankası katıldı. Bu bankaların 21 tanesi gelişmiş, 45 tanesi ise gelişmekte olan ülkelerde bulunan bankalar.

Yayınlanan raporda BIS, merkez bankalarının yaklaşık yüzde 80’inin bir çeşit CBDC ile ilgili bir çalışması olduğunu ortaya koydu. Ankete katılan merkez bankalarının yüzde 70’inin şu an için herhangi bir dijital para planına sahip değil. Ama diğer yüzde 30’luk kısım kendi dijital parasını geliştirmeyi planlıyor. Bu yüzde 30’un içerisindeki yüzde 10’luk bir kısım ise CBDC’ler için şimdiden test aşamasına geçmiş gibi görünüyor.

BIS raporu, bu büyük finansal kurumların kripto para birimlerinin ilerlemesi hakkında ne düşündüğüne dair daha derin bir anlayış elde etmemizi sağlıyor. BIS, dünya genelinde CBDC gelişiminin yüksek ilgiye sahip olmasına karşın düşük bir uygulaması olduğunu da ortaya koydu. Bununla birlikte raporda, gelişmekte olan ülkelerde daha derin inovasyon arzusu olduğuda vurgulamakta.

Son olarak rapora göre, günümüzde dünya nüfusunun beşte birini oluşturan ülkelerin merkez bankaları, ilk dijital merkez bankası parasını birkaç yıl içerisinde hazır hale getirecek.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.