Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine İlgi Artıyor!

0
338

Bank of International Settlements (BIS) hiçbir zaman Bitcoin’in yada herhangi bir kripto paranın büyük bir destekçisi olmadı, ancak Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC) inceleyen, gelişmekte olan ekonomilere dikkat çekmek için bir çalışma ortaya koydu.

BIS, merkez bankalarının dahil olduğu yıllık anketini yayınladı. BIS’in bu yıl yapmış olduğu anketine toplamda 66 merkez bankası katıldı. Bu bankaların 21 tanesi gelişmiş, 45 tanesi ise gelişmekte olan ülkelerde bulunan bankalar.

Yayınlanan raporda BIS, merkez bankalarının yaklaşık yüzde 80’inin bir çeşit CBDC ile ilgili bir çalışması olduğunu ortaya koydu. Ankete katılan merkez bankalarının yüzde 70’inin şu an için herhangi bir dijital para planına sahip değil. Ama diğer yüzde 30’luk kısım kendi dijital parasını geliştirmeyi planlıyor. Bu yüzde 30’un içerisindeki yüzde 10’luk bir kısım ise CBDC’ler için şimdiden test aşamasına geçmiş gibi görünüyor.

BIS raporu, bu büyük finansal kurumların kripto para birimlerinin ilerlemesi hakkında ne düşündüğüne dair daha derin bir anlayış elde etmemizi sağlıyor. BIS, dünya genelinde CBDC gelişiminin yüksek ilgiye sahip olmasına karşın düşük bir uygulaması olduğunu da ortaya koydu. Bununla birlikte raporda, gelişmekte olan ülkelerde daha derin inovasyon arzusu olduğuda vurgulamakta.

Son olarak rapora göre, günümüzde dünya nüfusunun beşte birini oluşturan ülkelerin merkez bankaları, ilk dijital merkez bankası parasını birkaç yıl içerisinde hazır hale getirecek.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın